14 Haziran 2015 Pazar

Modayla İmtihanım
Nedir şu modayla debelenmelerim benim yareppim? Bi türlü uyum sağlayamayışım, eğreti hallerim? Bana mı öyle geliyo, yoksa bu zamanda modanın ayarı mı kaçık bi çözemedim. Hayır sanki modacılar insana yakışan, düzgün gösteren şeyler değil, şişmanı hepten şişman, zayıfı toptan çiroz gösteren, güzeli bile çirkinleştiren tasarımlar çıkarma konusunda yarışıyolar anasını seveyim. İnsanlar da zaten pek bi hevesli modayı takip etmeye. Moda olsun, çamurdan olsun, uysa da giyerim, uymasa da kafasında çoğunluk. Herkes giyiyosa, herkes takıyosa, benim neyim eskik modunda, hepsi aynı fabrikanın aynı bandından çıkmışcasına dolanan tipler ortalıkta...

Bi kere zaten burdan kaybediyo en başta benim gibi kara koyunlar. Herkeste varsa, bi şeyi herkes yapıyosa, benim hiç yapasım gelmez ki inadına. Ben başka bi şey giyerim, hatta mümkünse bi tek bende olsun o model, bi tek bana yakışsın isterim. Ha, ergenlik denen aklımı dürüp,bi süreliğine rafa kaldırdığım, ortalıkta deli Ayşe gibin dolandığım
dönemleri tenzih ediyorum. Netekim ergenken ben ben değildim. :P Valla değildim! İçime saçma sapan işler yapan, saçma sapan giyinen, takıp takıştıran bi 5 harfli kaçmış olabilir o dönem. Zira şimdi o resimlerime bakmaya bilem yüreem dayanmıyo evladım. Eee, yıl 1986 felam, nasıl dehşet görüntüler olabileceğini siz düşünün artıkın. Yaşı yetenler tabi. ;)

Akıl tekrar başa dönünce tavrımı koydum o ayrı. 'Yok abicim!' dedim, 'Ben takip etmiyorum artıkın modayı neyin. Şebeleğe çevirdiniz şu güzelim ergeni. Aklımı başıma devşirdim, radikal bi karar verdim, takip makip etmiyorum heç bi şeyi. Bundan kelli moda beni takip etsin yiyosa. Hadi bakalım, el mi yaman, bey mi yaman!' dedim yani. Ve fakat dedim demesine de, kendim çaldım, kendim söyledim uygulamada. Zira moda dediğin yıldan yıla daha da güçlendi, devleşti sanki, aldı başını gitti eyicene. Allah yürü ya moda, saçmaladıkça saçmala, insanları çılgına çevir, bütün paralarını sömür, sömürürken de hepsini maymına çevir mi dedi kine?

Neyse konuyu dağıtmayayım, şimdi bu moda tuhaf bi şey mirim. Mesela bi zaman dümmdüşük bel, hatta çatalın da altındakileri pek bi makbuldü. Yakışana pek bi yakışırdı düşük bel, çok da hoş dururdu. Ama iş öyle değildi işte, yakışan yakışmayan, tıfılı tıknazı, götlüsü göbeklisi giyip, kendini madara ediyodu anacım. İş kendini maymın etmekle kalsa iyi, bi de benim göslerimi, aklımı, algılarımı yoruyodu hiç yoktan o yanlardan fışkıran yağları, öne lömbürdeyen göbekleri, arkadan ikide bi açılan çatallarıyla. Tam artık bu böyle, alışacaz, görmeyecez derken duydum ki düşük bel modası bitiyomuş. Bi sevindim bi sevindim, sanırsın ki normal bel pantolon üreten fabrika sahibiyim de, parayı kıracam sonunda. Ama işin aslı öyle olmadı işte. Lakin moda konusunda heç yüzüme gülmeyen makus talihim, sinsice planlarını yapıyor, yüzümü güldürmemek için hain oyunlarını oynuyordu yine. Sonuçta bi baktık ki yüp yüüüsek, bıraksan göğüs altına varacak belde zibidik pantolonlar ortalıkta fink atıyo bu sefer de. Düşük belin bittiğine sevinemedik babasını dürteyim. O ney evladım öyle, boğazına dayanmış pantolon felam?! Son düğmeyi açık bırak da boğulma bari! 

Sonra bi ara dapdar paçalar modaydı, hatta taytvari olsa daha iyiydi.  O geçti, bu sefer de bosbol paça, hani şöyle içinden bi fino köpeği girebilecek boyutta. Yaw evladım, ben mi tuhafım, yoksa şu moda trendlerini belirleyenler, üstün insan ırkını çirkinleştirmeye and içmiş, özel görevle dünyaya gönderilmiş birer uzaylı mı? Bi ortası, bi kararı yok mu evladım bunun?! Ara bel olsa olma mı mesela? Hani ne boğazıma dayansın, ne çanak ortada kalıp, millete manzara versin? Sağımı solumu kapatsın işte bi efendi gibi? Ha bi de mümkünse giyene yakışsın, at dötünde kelebek misali durmasın bi zahmet yani?! E paçalar da şöyle orta bollukta olsun bi yahu?! Ne o öyle ayağını bile zor sokabileceğin kadan pipet misali dar, hatta nerdeyse yok paça kıvamında. Ya da eşşek kadar paça, yürüdükçe etekten cilvelice salınıyo böyle sağa sola?! 

Sözün özü, hiç tasvip etmiyorum sevgili modacı kardeşlerim bu iş karıştırmalarınızı, hiç! Hatta onunla da kalmayıp, haddimi itinayla aşıp, kınım kınım da kınıyorum marifetlerinizi... Dua edin, şimdilik uyku bastı da şu narin bünyeye, konuyu kapatıyorum elde olmayan sebeplerle. Ammaa çok da heveslenmeyin, yan yatıp, çamura batmayın derim. Lakin bu konudaki heyheylerim, bu ahval ve şerait içinde devam etmekte ısrar ederseniz hiç durulacak gibi değil, yakında yine dürteklerim vesselam heyheylerim birikince. Sonra yok öyleydi de, böyleydi de demeyin. Bi adam gibi, giydin mi yakışan urba göreyim anacııım şu mağazalarda, aaaa!!!

***********************************
Not: Paylaşımları lütfen copy/paste ile değil, alttaki butonları kullanarak yapalım. :) 

Blogtaki yazıların tüm hakları Mimikli Böcek yazarına aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, kopyalanması veya yayınlanması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na göre yasaktır.

31 yorum:

 1. Herkesin imza stili ve rengi olmalı.Misal ben siyahcıyım ne bileyim siyah giyinince çok iltifat alıyorum.Spor şık da stilim :) Moda ne derse desin ben bildiğimi okurum sana da tavsiye derim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de onu diyorum işte. Yoksa maymına döneriz zati. Çoğu moda delisinin dönüştüğü gibi... :)

   Sil
 2. Marks & Spancer'ın bi kot pantolonu var. Anne modeli mi ne, beli tam kıvamında, Allah seni inandırsın üretmekten vazgeçecekler diye ödüm kopuyor:-) İçinde kendimi iyi hissettiğim yegâne pantoloin o zira:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah benim Handan'ım, sen anladın benim derdimi. Söylediğin gibi bi kot Lotus'un modeli vardı. Ama malesef Bursa'da mı mağazası kalmadı, tamamen mi kapandı nolduysa. Nasıl minnet duydum sana bak şimdi. İlk kot ihtiyacımda bakıcam. Hatta modeli de varsa, yazabilirsen sevinirim. :)

   Yalnız anne kotu deme ya. O kadan olduk mu biz? :/

   Sil
  2. O tür kotlardan LCW'de de var bayanlar haberiniz olsun. Bende aynı dertten muzdarip olduğum için orada bulmuştum bilginize.

   Sil
  3. Hadi ya?! Peki kullanınca deforme oldu mu? Ben bi sefer oradan almıştım, 1 günde diz çıkarmıştı, iade etmiştim de. Senin aldığın nasıldı?

   Sil
  4. İnan ki yıllardır giyiyorum hiç birşey olmadı. Ama biraz da şans işi bu iş

   Sil
 3. Kelimesi kelimesine katılıyorum.
  Mağazalarda doğru dürüst kıyafet bulmak hayal oldu artık.
  Eşim de bana kızıyor bişey beğenmiyon diye iyi de normal şeyler var da ben mi beğenmiyom.
  Aman aman pek bi beğendim yazını ohh sefan olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Al benden dr o kadar. Bi türlü beğenemeyen huysuz hatun gibi oluyorum arkadaşların arasında. Millet o meşhur büyük mağazalardan çılgınlar gibi alışveriş yaparken ben tek bi parça bile bulamıyorum. :/
   Ama benim gibilerin olduğunu gördüm, rahatladım bak şimdi. ;)

   Sil
 4. Iş hayatı da son bulunca iki kot, 2 tişört benden mutlusu yok ama ayakkabıya hala gönlüm kayıyor :)
  Aldığım kotları beğenmeyip daha iyisini de bulamayınca terzi de buldum kendimi, ohh bir güzel bedenime göre sağı solu ile oynattım. Seri üretim robot muyuz ki seri üretim mallar hepimize olsun, herkesler giyiyor diye olmuş gibi yapmakta bana olmuyor. Bi de o kocaman mağazalara artık hiç giremiyorum, tüm kıyafetler üstüme üstüme geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh, az değilmiş benim gibiler. :) Valla siz yazdıkça ben kendimi daha normal hissetmeye başlıyorum. Teşekkürler benim gibiler... ;)

   Sil
 5. Mağazalardan eli kolu dolu çıkanlara gıpta ile bakıyorum. Ayaklarım, Roberto Carlos olana kadar geziyorum. Ala ala bir çorap alıp çıkıyorum. O da tamamen ihtiyaçtan, çamaşır makinesi çorapları yuttuğundan, tekiş tekiş giymekten :)
  Bazen diyorum kalemi kağıdı alıp çizsem ne istediğimi, fırlama bir şey de istemiyorum ki sade olsun diyorum ama yok orasına incik, burasına boncuk iliştiriyorlar ya da göbeği yırtıp ponpon kız gibi dolaştırmak istiyorlar. Şu modacıların da amma tuhaf fantezileri var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayaklar Roberto Carlos? :D Süpermiş! Bi de tekiş çorap ha? Sizin makine yiyo mu çorapları? ;) Ne güldürdün. Çok yaşa sen.

   Valla kardeş gel oturup çizelim beraber şöyle sade, giydin mi yakışan türden usturuplu bi şeyler. Olmıycak bu böyle...

   Sevgiler, teşekkürler komik yorumun için. ;)

   Sil
 6. doğru söze ne denir valla, eline, yüreğine, dimağına sağlık!:) aynen çok göz zevkim bozuluyo benim de yaaa, bakamıyorum, karşımdaki adına utanıyorum! herkes kendine yakışanı giysin arkadaş!
  bi de kıyafet bulamama durumu var, her yer çul çaput dolmuş, polyester almış başını gitmiş, nerde o senelerce yıkasan da taş gibi duran penyeler, şimdikilerin ilk yıkamada ağzı gözü yamuluyo yeminle! hayır az para da değil ki!
  yalnız ben de ne dertliymişim, biri konuyu açsa diye bekliyomuşum!:)
  lcw den ben de kot aldım, beli gayet makul çok sevdim o açıdan, diz çıkma durumu da olmadı yalnız boyunu güzel kısaltamıyolar!:( eşim de aldı onunkini de güzel kısaltamadılar, paçanın bir yanı dışa dönüyo!:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki çoğu kişi artık mağazalarda senin deyiminke çul çaput görüyo. Ama bi teslimiyet var herhalde. Neticede deeev gibi moda sektörü di mi, bizi mi dinliycek?! Dediğim dedik, çaldığım düdük tabi. Bizim gibiler de böylr ayda yılda bulduğu iki parça kıyafete sevincik olacak, bulduklarını da eskitmeden giyecek böyle giderse... :/
   Pantolon için Waikiki ye bakıcam. Teşekkürler. ;) Sevgiler...

   Sil
 7. Hiç sevmem ama moda tasarımına bayılırdım ta lisede başladı merakım, hala da elimde kalem olunca giysiler çizerim:) ama şu düşük bel modasının bitmesine çok sevindim of ya ne rezalet bir şeydi aynen senin eklediğin foto gibi kardeşim kimsenin kı..ını görmek zorunda değiliz iğrenç ya...bitsin de kurtulalamı
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah be Müjde'm, keşke profesyonelliğe geçseydin de şööle adam gibi, ayakları yere basan, eli yüzü düzgün kıyafetler de çıkaydı. :/
   Sevgiler bizden de. :)

   Sil
 8. ahahha :D maymın olduk olcamız kadar bu ne yaa di mi ay alemsin:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E öyle ama şekerim. Madara ettiler moda diye diye güzelim bedenleri... :) Mucks. <3

   Sil
 9. ne zaman bohem bir tarz yakalamaya çalışsam şu an pek moda değil galiba. ya fahiş fiyatlı yada çok zor bulunuyo. insan kendi tarzını bile belirleyemiyor mirim.. ahh ahh :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anlaşılan sen de dertlisin. Biz modayla barışamayanlar kulübü kuralım baali, sayı tamam gibi. :P

   Sil
 10. ya buradan hemcinslerine de sesleniyorum
  o bel üstüne çekilen jeanslar geldi mertlik bozuldu
  önceden adam akıllı popo kesebiliyorduk, şimdi dümdüz bir şey var; olmuyor- lütfen buna bir çare bulalım. oturalım konuşalım :):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Karıncayı karanfile bağladın yani Safransarı, süpersin! :)

   Sil
 11. Hic bir zaman bir magazaya giripte hah buda tam benim tarzim deyip birsey alip ciktigimi hatirlamam. Insanlar nasil bulur, nasil alir anlamiyorum ve sapka cikariyorum onlara!!!
  O yuzden ben cozdum isi anacim! Magazaya gidip bakiyorum bana en yakin olan modeli gozume kestirip iyice bir inceleyip, eve gelip dikiyorum:)) Tamam bende cok akli basinda seyler giymem ama , azicik edep yahu!!! :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ama olmaz ki, diken var dikemeyen var di mi?! Hem komşusu dikemezken, tok yatılır mı hiç. :P
   Şaka ve fesatlık bi yana, öyle güzel dikebilmeyi çok isterdim. Daha doğrusu o meraka ve sabra sahip olabilmeyi. Şimdi yine kıskanmaya devam edebilirim. ;) Sevgiler... :)

   Sil
  2. Dikemeyenlere ben dikip hediye ederim ki sorun yok yani :) Ooooo sabir isine hic girmeyelim, sabrim olsa ne guzellikler yaparim:) Kiskanma sen, istedigi soyle ben diker, Turkiye'ye gelirken getiririm:))

   Sil
  3. Tam da şu an depresif bi duygusal durumdaydım. Ama yorumun bi anda yüzümü güldürdü. :) Bi yorum bu kadar mı mutlu eder insanı. Dikmiş, getirmiş kadar mutlu ettin. :) Gerçekten. Çok teşekkürler... <3 <3 <3

   Sil
 12. Bir de alçaklar bütün kıyafetleri yarı şeffaf yapıyorlar. Ne alırsan al, bir de içine ya da üstüne 2. bir ürün alman gerekiyor ki iç organların görünmesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Al benden de o kadar. Sırf bu yüzden beğendiğim halde alamadığım şeyler oluyor. Zira bendeniz, hele ki yaz sıcaklarında kesinlikle üst üste giyinemiyorum. :/ Tüllü müllü kıyafetlere hayır diye bi change.org kampanyası başlatalım derim... ;)

   Sil
  2. Ahahahhh :D Ben Adana sıcağında her şeyin içine bir iç elbise, iç body, iç etek giyiyorum yaaaa!

   Sil
  3. Vallaha mı yaw?! Şaka di mi?! Hayır bayıltıcı sıcakta bile iç dış neyin giyen tanıdıklarım var aslında... Oluu mu oluuu.

   Sil

Eee, yorum yok mu? Hiç mi yok?! :(