3 Eylül 2016 Cumartesi

Çin Çarpması


İstemediğin otla halvet kaçınılmazdır ya hani, işte tam da adı geçen otla birkaç hafta önce bi hayli haşır neşir durumda buldum kendimi. Hayır kendi başımda bitmese, başkasından duysam inanmazdım kuvvetle muhtemel. Şöyle ki; eşimle sohbetlerimiz esnasında laf dünyayı görmeye, gezip tozmaya geldiğinde ben hep Uzakdoğu ve Arap ülkeleri isteyenin olsun, şu dünya gözüyle hiç mi hiç görmek istemediğim yerler olur zira kendileri, ama nolursa olsun, Avrupa benim olsun derdim. Ve derken de hiç, ama hiç gideceğimi de düşünmez, içim rahaat, tuzu kuru bi şekilde bugüne kadar olduğu gibi, bundan kelli de hep Avrupa civarında takılacağımı sanırdım. Herhalde istemediğim bir yere kimsenin beni sürükleyeceği de yoktu değil mi ya?! Hiç!!

Hiç de öyle değilmiş meğerse kazın ayağı. Zira hayatın kendi planlarının yanında, bizimkiler bazen sivrisinek vızıltısı kadar cılız kalabiliyormuş işte. Girizgahı uzatmadan, birkaç ay öncesi eski işim olan
dış ticaret görevi süslü püslü bi tepside, kılımı bile kıpırdatmadan, hazır pişmiş önüme geliverince bi tanıdık marifetiyle, ben de başta şüpheyle yaklaşsam da, neticede az da olsa aklı başında bir insan kişisi olarak haliyle sıcak baktım ve bi anda kendimi pek bi özlemiş olduğum meşgalelerin içinde buluverdim. Bu meşgaleler vesilesiyle, aslında işi kabul ederken hiç de hesapta olmayan başka bir meşgale de az gönüllü, az gönülsüz de olsam netice itibarıyle bana kilitlenince hayırlısıyla, bir de baktım ki birkaç hafta sonra Çin'e gidiyomuşum meğer sayın seyirciler. Böyle bi çırpıda anlatır gibi oldu bitti valla herşey, abartısız. Oldu olmasına da bende bir telaş, bir endişe, aklıma geldikçe heyheyleniyorum, ateşleniyorum bi güzel. :) Zira malumunuz, bu çin kardeşlerimizin hakkındaki rivayetler muhtelif, yemeleri içmeleri, kültürleri babında. Hayır sadece Çin'e gitmek değil ki heyecanın tek müsebbibi. İşle ilgili bilinmezler de diğerlerine eşlik edip, hep birlikte halaya durmadılar mı günlerce, tam insanın yanağını, gözünü seyirttiren türdendi halım vesselam. 

Neticede bi çırpıda günler geçti her zaman olduğu gibi ve bir baktım ki Shanghai'de, Çin'li şirin arkadaşlarla birlikteyim. Şirin diyorum, çünkü zaten yüzünü gördüm bizimle ilgilenen arkadaşın, dakka bir gol bir, oh dedim, bununla her yol Bağdat. Böyle şirin şirin anlaşır gideriz biz. :) Gerçekten öyle de oldu. Bir hafta boyunca sanki kırk yıldır tanışıyormuşuz gibi uyuuum içinde çalıştık hamdolsun. :P Akşamları muhabbet de pek şahaneydi üstüne. E bundan iyisi Şam'da kayısı. Gel gelelim, totosunun dibindeki meselelerle ilgili bile diyecek on yüz şey bulan Mimikli teee Çin'lere gider de parmakları durur mu? Durmaz elbet. Durmaz ki, kendisinden sonra gidecekler de aynı endişeleri yaşamasın, olur olmaz yorumlara bakmasın, kapsın bavulunu neşeyle gitsin hayırlısıylan. E hadinin o zaman...

Bi kere şunu peşinen söyleyeyim, sizden önce Çin diyarına gitmiş arkadaşlarınızın tamamen iyi niyetle, 'aman ha aç kalırsın, konserve götür, fındık fıstık, ot fok ne götürsen orada makbule geçer, karnını doyurursun. Nitekim yiyecek birşey bulamayıp, otele aç bilaç döneceksin!' uyarılarına asla ve kat'a kulak asmayınız. Ben de az kalsın alacaktım söylenenlere uyup, zaten kendim kadan olan valizimi iki katına çıkaracak, dönüşte elimi bile sürmeden hepsini geri taşırken de muhtemelen akıl veren arkadaşlara bolca sevgilerimi gönderecektim. Neyse ki birlikte gittiğimiz ve benim acıkınca nasıl bi T-Rex'e dönüştüğüm konusunda iyi kötü duyumlara sahip, Çin konusunda da tecrübeli zat-ı muhteremlerden biri, almamam konusunda uyarıp, 'seni aç bırakır mıyız?!' deyip garantiyi de verince, öylece gittim erzaksız gözümü karartıp. İyi ki de! Zira bırak aç kalmayı kilo alıp dönmedim mi sana! Güleyim mi ağlayayım mı bilemedim. Diyeceğim o ki, Çin'de afiyetle hüpletilecek ne çok şey varmış mirim?! Yalnız peşinen diyeyim, o sofraya gelmeden önce arkedeşleriylen halay çekişini izlerken seçilen bol bacaklı, kımıltılı şeylerdeeen; kaşıylan gözüylen, bütün endamıylan pişirilip getirilen ve sofrada melul melul gözünün içine bakıp, işi ajitasyona bağlayan ördeklerden, domuz dili, bilmem ne şeysi felam yemedim. Hiiiç o kıyılara yanaşmadım işin özü. Ama yiyecek başka bi sürüüü şey buldum o ayrı. ;)

Bi kere o dönen masa şeysi var ya, döndükçe yediriyo gavurun icadı, bi ayar tutturamıyosun, porsiyona bağlayıp neticelendiremiyosun işi. Hele bir de birlikte olduğunuz ev sahibisi arkadaş bizimki gibi empatik ötesiyse ve acaba ne severler diye gözünüzün içine bakıyosa yandınız kardeş. Binbir çeşit, hayatında görmediğin mantarlar, etler, balıklar, otlar döne döne hipnotize ediyo ortada, neyi, ne kadan yediğini sapıtıyosun bi yerden sonra. Bi de o tüylü müylü, ne idüğü belirsiz garipçene otları haşlayıp, bi nefis soslara buluyolar mı sana. O ilk başta yüzünü ekşitmemeye çalışarak baktığın tüylümsü otu yemeye doyamıyosun sonuçta. Demek ki neymiş, zevahire aldanmayacakmışsın, nolursa olsun, bi gıdım tadacakmışsıııın. ;) O değil de, zaten o sosa neyi bulasalar kaktırırlar hani, o biçim lezzetli mübarek. Artık hankı böceğin sağ bacağıylan, hankı yılanın sol gözünü blenderdan geçiriyolarsa... :P

Yemek konusunu kapamadan bir de şirin Çin'li kardeşlerimizin yeme alışkanlıklarına da dokandırayım derim, zira ilk günler bayaca bi 'acaba bilmeden mi, kasti mi yapıyo?!' diye çaktırmadan izlemişliğim oldu. Mevzu şu ki bu şeker kardeşler yemeği ağızlarını kapamadan, yaydıra yaydıra, şapur şupur yiyolar. Ama ne, tok olsan, acık seyredince acıkırsın, o biçim. Sonradan öğreniyorum ki, meğerse Çin kültüründe ağzını kapayarak, ses çıkarmadan yemek, sunulanı beğenmediğinin göstergesiymiş. Şapır şupur yemekse beğeni ve minnetin ifadesi. Döndükten sonra öğrendim gerçi, ama olsun. Vay anasını dedim sebebini öğrenince. Bi anda üçüncü gözüm açıldı konuyla ilgili. Hani niye yaptığın, ne yaptığını dövermiş ya, o hesap oldu çin kardeşlerin şapırtısı da. Ama yok, bu burda kalmaz, daha bunun rövanşı vaar. ;) Madem öğrendim, siz bi dahakine görün Mimikli'yi, bütün benliğimle ifade edicem beğenimi. Çin sofra adabına çok pis sardırıp, herkeşi kendimden tiskindirip, soğutmazsam namerdim. :D :D

Bir de bi dahakine kadar şu dil meselesini de çözeyim diyorum. Dil derken, Çince veya bizim normel İngilizceden bahsetmiyorum sevgili kardeşim. Şöyle ki, bizim burda önüne gelen ilk apaçi ruhlu, beyaz çoraplı orta terk vatandaşa bile sorsan İngilizce 'tuvalet nerde?' diye, anlar, anlatır çat pat bi şeyler. Çin'de yok öyle bi lüks. Nerdeyse kimse İngilizce bilmiyo sokakta, restoranda, takside vs. Otelden eline tutuşturuyolar bi kart, üzerinde Çince 'beni şuraya götür/ buradan getir/ abi kurbanın olayım beni kaçırıp böbreeemi çalma, kötü Çin adamlarına verme' vs. diyen, onu gösterip iş görmeye çalışıyosun yolda belde. Olayımız budur yani. Biri anlatsa inanmayacağım abuklukta vesselam. Ha velev ki buldun İngilizce bilen (otel resepsiyonunda felan hani, öyle sokakta değil yalnız, rahatlama hemen!), onunki de Çince İngilizce oluyo zaten. Anlaş anlaşabilirsen. Bir otel giriş formalitesi kağıdını üç buçuk saatte anlatıyor, ve sen de anca anlıyorsun kaşın gözün seğirirerek. Neyse ki yanımdaki zat-ı muhterem bu konuda da uyardıydı da te başından, 'Eyvahlaar olsun, beynimdeki İngilisçe kısmısı yanmış, uçmuş!' diye velveleye vermedim işi. Ve neyse ki, bizi misafir eden şirin çin kardeşim de pek bi bizim gibi konuşuyodu da, kendi aramızda gayet de ahenkle anlaşabildik sorunsuz.


Şimdi bu Çin'liler tuvaleti bile anlamıyo İngilizce dedim ya, yeri gelmişken acık detayına gireyim de, aranızda giden eden olursa, donanımlı gitsin bari. Bu sevgili çin kardeşlerimiz meğerse tuvalet ve hijyen konusunda yemek kültürlerinde olduğu kadar gelişmiş değillermiiiş. Tuvaletlerin hijyenden bihaber hallerini geçtim, çıkışta elini yıkayacağın sabun, havlu vs. hak getire! Kim kaybetmiş de sen bulacağsın. Sadece su var lavabolarda. İyi de, öylesi hijyen fukarası tuvaletlerden sonra only su da yetmiyo ki anacım temizlendim diyerek içine su serpmeye. :/ Vesselam gün içinde teşaşürünü gidermek için ya yanında sabun neyin taşıyacak, ya da koca gün tutup, otele döndüğünde cenneti bulacaksın. Durum bundan ibaret. :D Yoğsam benim gibi çantanın ucube köşelerinde aylaaardır dolaşmaktan şaftı kaymış Hacıoğlu Lahmacun'un kolonyalı mendillerini öpüp başına koyar, nerelerini nerelerini sileceğini bilemezsin sevinçten. :)

Bu çin kardeşlerimizin melmeketinden yazacak çok malzeme çıkar da, sonra çok uzun yazdın, az uzun yaz felan dersiniz :), iyisi mi geleyim asıl başlığın neden öyle oluşuna. Değil mi ya, bunca keyifle yazılan bi yazının başlığı neden Çin Çarpması ola ki yani? Şimdi efenim şöyle, bu çin kardeşlerimiz toplantıda felan öyle bizim gibi kahveye çaya abanmıyolarmış. Zaten kahve diye bi şeyden neredeyse bihaberlermiş. Onun yerine doldurup doldurup sıcak su içiyolarmış meğerse. Gerçi biz arada şehla bakışlı, utangaç memurenin ikramıyla kahve vs. içsek de, toplantıyı fazla bölmeme isteğimizden miii yoksam önümüzde hazır bulduğumuzdan mı bilinmez, bi içelim dedik bi ara şu sıcak su içeceğinden. :) Gel gelelim pek de fena bulmadım hani bizzat ben şahsım adına. Hal böyle olunca da içimden geldikçe içtim anacım toplantı boyunca. Fakat içimden ikide bir gelen şeyin sonucunu kestirebilseydim, zinhar gelmesine izin verir miydim, o ayrı. Zira bütün gün sıcak suya abandığımın ertesi günü bir karın ağrısı geldi mi birden, sarardı mı rengi ruhsarım. Bekliyorum geçmiyo, bi şeye de benzetemiyorum. Neyse ki o neye benzediğini gayet net ifade etti çok da merakta bırakmadan. Hülasa Mimikli, sıcak su kürüyle motoru bi güzel bozmuş mu yaban ellerde. Güler misin ağlar mısın. Hayır bi de bilmiyorum ya ondan olacağını, ne yedim içtim, düşünüyorum, çözemiyorum bi türlü. Durumu öğrenince demesin mi tecrübeli çin kardeşim 'sıcak su içme o kadar, vur dedik öldürme, mokunu çıkardın dünden beri. Deli gibi abandın, cırcır oldun. O değil, fabrikada içme suyu neyin bırakmadın gözünün çapağını yediğim!' diye. :D Demedi elbet dee, diyeydi yeriydi hani.

Diyeceğim o kii, siz siz olun, öyle buldumcuk delisi gibi kahve yerine sıcak suya abanıp, motoru bozup, yaban ellerde kendinizi madara etmeyin. Efendi gibi gidin, gelin. Çin sizi çarpmasın, siz Çin'i çarpın. Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur! Hadi canım, hadi ciğerim... :P

Gelirken de bana bir adet kırmızı kimono getirin, iki saattir anlatıyoz burda, hep sizin için... :D ;)

**********************************
Not: Paylaşımları lütfen copy/paste ile değil, alttaki butonları kullanarak yapalım. :) 

Blogtaki yazıların tüm hakları Mimikli Böcek yazarına aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, kopyalanması veya yayınlanması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na göre yasaktır!

60 yorum:

 1. Çok eğlenceli bir yazı olmuş. Ne güzel gezmişsiniz. Sadece sıcak su içmeleri de ilginç. Tabii o kadar nüfusa kahve mi yetişir :))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. :) O kadar nüfusa kahve mi yetişir... :D Hiç öyle düşünmemiştim. Süpersin! Sevgiler. :)

   Sil
 2. Şahane anlatmışsın. Demek ki büyük konuşmamalı:) Bi anda buluverirsin kendin Çin'de:) Neyse güzel geçmiş, sevindim... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Persephone. Sevindim beğenmene. :) Ha şöyle, bak ders alınmış. Demek ki neymiş, küçük konuşacakmışızzz. ;)

   Sevgiler benden. <3

   Sil
 3. Çok eğlenceli bir anlatım olmuş :)) Sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. Sunulan yemekleri beğendiklerini o şekilde göstermeleri çok ilginçmiş doğrusu. Gülümseten, eğlenceli bir yazı; kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de çok ilginç. Döndükten sonra öğrendim işin kötüsü. Ne de güzel şapırdatacaktım oysa ki. :D

   Teşekkür ederim. Eğlenmenize sevindim... :)

   Sil
 5. Benim bu ziyaretlerim bilindiktir, yorumundan sonra bir tıkla hooop buradaydım.Keyifle okudum ve güldüm.Yalnız bu P,D gibi harfleri hala öğrenemedim, ah gençliğim...Kızıma sordum aralarda, dil çıkartmak, gülmek...Tekrar sorunca ''Söyledik ya...'Saygısız dedim(Bu arada kırk beş yaşında cevap verse hakkı)Çok güzeldi anlatımın, bilgimiz oldu.Çin'den oldum olası ürkerim.Anlattığın için şirin geldi.Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 'Keyifle okudum ve güldüm.' cümlen yaşarken olduğu kadar mutlu etti. Teşekkür ederim. <3

   Mimikleri kızına sormana da içim ısınarak gülümsedim. Çok içtensin ve en sevdiğimdir kendileri... ;)

   Dediğim gibi, ben de oldum olası ürker ve hiç gitmeyeceğimi düşünürdüm. Ve fakat, doğru zamanda, doğru kişilerle gitmeni umarım canı gönülden. Benim için öyle oldu, önyargılarım yerle bir gördüğün gibi. ;) Daha güzel anları yaşamanı dilerim.

   Sevgiler benden... <3

   Sil
 6. Süpersin canımm yaa bu yazıdan tek bölüm kısa film çıkar inan bayıldım anlatımına, anlatırken yaşat bize derler ya yanında gibi hissetim kendimi:)))) sıcak su içtim bolca dedikçe nben de eyvah eyvah diyorum benim eyvah gerçekleşmiş zaten:))))
  çok keyifliydi eline sağlık canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de yorumuna bayıldım. <3 Çok teşekkürler. Ne güzel öyle hissetmiş olman, mutlu ettin. :)

   Yalnız demek sıcak su meselesini biliyodun. :D Ne güldüm yorumunu okurken. Cahillik işte, naparsın. :D Ama artıkın öğrendim. Daha da abanırsam... ;)

   Sevgiler kocaman. <3 :*

   Sil
 7. Farklı bir kültürü deneyimlemek ne güzel. Ben çekinsem de gitmek isterim mesela Çin'e:) Çok keyifli bir yazı olmuş, gidersem dikkate alacağım:)
  Farklı bir ülkeye daha önce gidenlerin acayip acayip söyledikleri yok mu? İnanın hiçbirini dikkate almıyorum. "Orada bir şey yok ki, sıkılırsın" , "Yiyecek şey bulamazsın" en huylandıklarım. Gezdiğim yerlerde ne sıkıldım ne de aç kaldım çok şükür.
  Yazının devamı gelecekse tekrar keyifle okurum:) Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, tecrübeyle sabit ki daha önce gidenlerin dediklerini çok da takmamak lazımmış. En azından olumsuz şeyleri takıp, büyütmemek belki. Neticede herkesin beklentisi, algısı farklı.

   Teşekkürler. Beğenmene çok sevindim. Yazının devamının gelmesini ben de bekliyorum. ;) Zira çok uzun ve sıkıcı olmaması için birçok şeyi eledim. Velev ki tembellik edip yazmadım, en geç bir sonraki seyahatten sonra şişimi indirme ihtiyacım tavan yapar kuvvetle muhtemel. :D

   Sevgiler benden... :)

   Sil
 8. Çok çok çok keyifli olmuş bu yazı, ellerine sağlık! Bir şeyi hiç istememek de çok istemekte olduğu gibi ters etkilere sahip olabiliyor işte. Hayat seviyor böyle ters köşe şakalar yapmayı :) Keşke daha fazla fotoğraf olsaydı, bayıla bayıla bakardık onlara da.
  Sevgiler kocaman! :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten öyle galiba. Çok istemek de, hiç istememek de yoğun enerjiler sonuçta ve sanırım birşeyleri tetikliyor. Neyse canım, hiç istemediğim böyle şeyler gelsin gele gele başıma, oh hayat bana güzel. :D

   O zaman bir sonraki yazıda biraz daha fazla fotoğraf koyarım. Bu yazıyı makul uzunlukta tutabilmek için birçok şeyi eledim, 2. bölümde devam ederim diye. ;)

   O kocaman sevgiler benden asıl... :)

   Sil
 9. Hahahah bütün uyarıları not ettim. Üç kalıp sabun, bir paket sallama çay (sıcak suya atılacak :), çince türkçe sözlük ve bol ıslak mendil. Tamamdır. Bir de beni Çin'e götürecek birisi lâzım. Bu küçük ayrıntıyla ilgilenmeye gidiyorum şimdi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üç kalıp?? :D :D Alemsin Handan. Banyo mu yapacaksın elin umumi tuvaletinde. :D

   Çay konusunda haklısın. Son birkaç gün biz de otel odasındakilerden tırtıklayıp götürdük yanımızda. Sıcak su çarpınca tabi. :D

   O en son yazdığın küçük ayrıntıya koptum yalnız. :D :D Yerim yaa, bi tanesin! İki saattir gülmekten yorumu tamamlayamıyorum yeminle. :D Çok yaşa e mi...

   Öpüldünüz efenim. Güne çooook gülerek başlamamı sağladın. Teşekkür ederim. <3 :*

   Sil
 10. :D Güzel bir seyahat yazısı olmuş, doğu gerçekten çok farklı ve nedense bize daha yakın olduğu halde (geçmişimizden dolayı) çok daha uzak ve tepkiliyiz doğuya. Dediğin insanlar var gerçekten, konserveyle falan giden :D Bence de çok iyi yapmışsın denemekle, sevmekle.. Gidesim geldi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gidesin geldiyse süper! Okurken yaşarkenki keyfi aldın demektir. Çok sevindim. :) Gitmeliymiş zaten. Ben de bu sehayatten sonra önyargıların insanı ne kadar sınırladığını öğrendim bir kez daha.

   Sevgiler... :)

   Sil
 11. Tıpkı senin gibi Uzakdoğu, Arap vs. asla istemem, bedava bilet verseler gitmem. Hay Allah yaa ne diyeyim kısmet:)))))İngilizce bilmemeleri ve tuvalet işi de cabası:((( geçmiş olsun:) İnşallah bir dahaki sefere şöyle güzel güzel Avrupa'yı gezersin. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ilginç Müjde. Ben de kendimi bu önyargım konusunda tek sanırdım. Neden ola ki acaba bu gitmek istememezlik, tedirginlik?!

   Gerçi gittikten sonra iyi ki diyorum şimdi, iyi ki gitmişim tüm korkularıma rağmen. Ve bir dahakine keyifle gideceğime de eminim.

   O halde şöyle değiştirelim dileğini; inşallah hem Avrupa'yı, hem de görülmeye değer birçok başka yeri gezerim daha. Ve isteyen herkes de gezer umarım. :)

   Öptüm seni, sevgiler. :* <3

   Sil
 12. Allah seni napmasın yaaaa yine gitcen he oleeey sayende çin uzmanı olcaz :) her zamanki gibi çok şeker anlatmışsın :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hee, gitcem valla. ;) Teşekkür ederim Deep. <3

   Bu arada yeni kitabın çıkmış, facebook'ta gördüm, kutladım ama görmedin. Kapak tasarımına bittim bu arada. <3 Tekrar kutlarım. Çok çok sevindim. Yolu açık olsun kitabının da, senin de. Bir sürü de uğur böcekleri gönderiyorum sana. ;)

   Sevgiler...

   Sil
  2. gördüm ama yanıt vermeye utandım yaaa :) saoool :)

   Sil
  3. Ama haala mı utanmak, hala mı Deep ya?! :)

   Sil
 13. Hiç bu kadar neşeli ve eğlenceli ama farklı bilgi veren bir Çin yazısı okumamıştım.
  Hiç kilo almasına bu kadar haklı ve şirin mazeret bulanı da görmemiştim

  Vallahi çok hoştu :-D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Ne diyim... Yorumun o kadar içtendi ki, söz bulamadım söyleyecek. İçim ısındı, sıcacık oldu sadece. <3 <3

   Çok teşekkür ederim Kadriye. Mutlu ettin. İyi ki varsın... <3

   Sil
 14. çin çarpmasını cin çarpması diye okuyup ilk paragraftan jetonumun düşmesine ne demeli ):

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Son paragrafta düşüp de kafayı allak bullak etmesindense neyse ki hemen düşmüş demeli. ;)

   Sevgiler...

   Sil
 15. Yine eğlenceli bir yazı. Ağız şapırdatma hikayesi de komikmiş. Yolum Çin' e düşerse bu yazıyı bir daha okurum. Önemli bilgiler var çünkü:)Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Teşekkürler. Umarım yolunuz düşer ve sizden de keyifli bir yazı çıkar. ;)

   Sevgiler benden...

   Sil
 16. aaa ingilizce yoksa olmaz o iş , ben uzak doğuyu hep merak ederim ama ingilizce olmadan anlaşamam ki :(( geçen macaristanda çin mutfağını denedim , şimdi macaristan , çin mutfağı ne laka deme zira uzun hikaye vallahi denemesem daha iyiymiş , hayır yemek güzel de anlaşana kadar akla karayı seçtik yahu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakket Macaristan'da Çin mutfağı, değişik olmuş. :) Oysa ki Macaristan'da ne yenir? Gulasch yeniiir, langoş yeniir, di mi evladım. ;) Sevgiler

   Sil
  2. Vallahi onları yiyeceğidim ve fakat müsait ortamda Çin mutfağı vardı vr de açlık, el mahkum uani 😁

   Sil
  3. :D Taş bulsak kemirecağdık diyosun?? Olsun. Ama bi dahakine Macaristan'a gidip de sarımsak soslu, bol kaşarlı langoş yemeden dönme, depelerim bak! :D ;)

   Sil
 17. Uzak doğuyu merak ederim de o kadar uzağı değil anacım... Bize Hindistan, Kore yeter... Derdim, seni okudum fikrim değişti... Çok güzel anlatmışsın. Tuvalet hijyeni olmayan bir yerde motoru bozman da ayrı bir dram olmuş :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. <3 Ne mutlu Upuzak Doğu'ya da ilgini çekebildiysem. Ben hiç merak etmezken bu adar hoşnut döndüysem, eminim sen çok daha tadını çıkarırsın Calimero.

   Son cümlenin empatikliğine de koptum yalnız. Süpersin! ;) <3

   Sil
 18. ay nerelere de gitmiş bizim Mimikli Böcek valla kıkırdayarak okudum. Beni de Çin çarpsın dedim vallaa ! ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oh ohh! Ne mutlu bana. :) Tiz zamanda Çin çarpması dilerim o zaman caanı gönülden. ;) Yalnız yanına alman gerekenleri unutmayasın; sabun, ıslak mendil ve tuvalet kağıdı niyetine kağıt mendil. Sonra Çin çarpmasının pratiğini yaşarken bana saydırmayasın helada neyin, karışmam bak... :D

   Sevgiler... <3

   Sil
  2. Şimdi bak daha çok kıkırdadım..:) unutmam unutmam..hah haaa ! hala gülüyorum. ;)

   Sil
  3. Her daim gülesin Ceren Deren. ;)

   Sil
 19. ushahskahke :D
  sanırım efsane güldüm sana :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Korkarım ben de senin efsane gülüşüne Safransarı... :D :D

   Sil
 20. Merhaba bir kesif etkinliginde rastladim blogunuza hemen takibe aldim bende bekliyorum sevgiler 😊

  bayankirpikk.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kübra Gülen. Hoşgeldin. :) Yola çıktım bile. ;)
   Sevgiler...

   Sil
 21. Merhaba:)Hacıoğlu lahmacun kısmında koptum zira benim de sık sık başıma gelen bi durum ve çantanın bi gözünden mutlaka çıkar o mendillerden, Allah razı olsun. Yalniz o güzel yemekleri hazirlayanlarin tuvalet alışkanlıklarını bi an merak ettim, mideni bulandirmak istemem ama:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahar kardeş, ben yorumunu çoktaan okumuş, yanıt vermiş idüm, emme her nasılsa yayınlanmamış herhalde?!

   Hacıoğlu lahmanun mendilli kısım, benim de yazarken en çok güldüğüm kısımdı itiraf edeyim. :D Şimdi yine biriktiriyorum laf aramızda, zira birkaç haftaya feci şekilde ihtiyaç duyma ihtimalim hayli yüksek yine yaban ellerde. :) Ama hacıoğlu'nunkinden sıkıldım. Bu sefer potburi yapıyorum; Komagene, Dominos Pizza, Burger, Özsüt, Lale pastanesi felam Allah ne verdiyse tıkıyorum savaş topundan hallice çantama. Saman saklıyorum anlayacağın. :D :P

   O son cümleni de görmemiş, duymamış oliiim evladım. En azından tekrar gidip dönene kaaa duymadım görmedim. Dönünce tekrar değerlendiririm. ;)

   Sevgiler. :)

   Sil
 22. Hahaha çok güldüm , çok eğlemceli yazmışsın :D bende hep diyorum her yere giderim çine asla diye ama diğer asya ülkelerini seviyorum gerçi de pek sevemedim şu çini . O sıcak sunun içinde ne var çok merak ettim biz küçükken amerikada kalmıştık o zaman bu çinliler verdi de hemen içtik ama kokusu bir garipti , inşallah acayip bir şey değildir , yani böcek suyu filan :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Teşekkür ederim. Beğenmene sevindim. :)

   Yok ayol, o suları biz şişeden su ısıtıcıya koyup koyup ısıttık. Bişey yok yani düşündüğün gibi. Kaynamış su. Ama işkillenip de denemeyesin sakın, valla olursun, benden demesi. ;)

   Yalnız böcek suyu iyiydi... ;)

   Sil
 23. Hahhahha :)
  "Çin'e Tepeden Bakmak" diye bir belgesel izlemiş ve koccaaa ülkeye hayran kalmışken bu gezi yazısı üstüne çilek koydu krem şantinin. :D

  bu arada, ilk kez gördüm sizi, ne alımlısınız <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Krem şanti ve çilek?! Oldu bence, cuk oturdu hatta. :) O halde siz Çin çarpması 2 yi de okursanız dehşet bişii olacak gibi zannımca... :D :D

   Teveccühünüz efenim. Aslında pek bi cadıyımdır da, bakmayın işte böyle fotolarda falan değişik çıkıyosam demek. :P

   Sil
 24. Mimikli ay çok ilginç çok güzel resmen film gibisin. Yani birden iş hayatında geri döndün kendini Çinde buldun valla süpermiş. Çin konusunda bizi epey aydınlattın sağolasın :) ama sen zaten her gittiğin yerde mutlu olabilecek bir inansın yazılarından bunu anlıyoruz ;)
  senin adına çok sevindim canım ve yazına da çok güldüm ya:)
  bu arada adını bahşetmiş miydin isminle hitap edemedim sana kusura bakma :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Film gibi?! :D Çok güldürüyosun beni, teşekkür ederim. <3 Ve ayrıca 'her gittiği yerde mutlu olmak'la ilgili dediklerin için çok mutlu oldum. :) Öyle miyim bilmiyorum, ama olmaya çalışıyorum kendimce. Ve de 'olmak', ömür boyu devam edecek bir süreç malumunuz. Azıcık bile olabiliyosam ne mutlu. <3

   Ama en çok da çok gülmene sevindim. Zira en bi sevdiğimdir, insanları güldürmek. Kendi abukluklarımla dalga geçerek olsa dahi. :)

   Ve adımı bahşetmemiştim, bahşetme gereği de hasıl olmamıştı bugüne dek. Ama madem sordun, bendeniz Dilek efenim. Sadece sordun diye söyledim. Benim için aslolan, ismimle hitabından çok, yorumundaki samimiyet. ;) Teşekkür ederim çok içten. <3

   Sevgiler kocaman. <3

   Sil
 25. Selam, sen arkadaşlarla ortak blogumuz olan Nedesem yorum bırakmışsın, gözümden kaçmış. Esas blogum colorsofalllife.blogspot.com. Yorumumu da aynen yayınlarım tabi:)
  Merhaba:)Hacıoğlu lahmacun kısmında koptum zira benim de sık sık başıma gelen bi durum ve çantanın bi gözünden mutlaka çıkar o mendillerden, Allah razı olsun. Yalniz o güzel yemekleri hazirlayanlarin tuvalet alışkanlıklarını bi an merak ettim, mideni bulandirmak istemem ama:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asıl bloğuna da gelirim, hatta gittim de döndüm bile. ;)

   :D Ben de en çok Hacıoğlu lahmacun mendilini yazarken güldüm valla. :) Ne menem bi nimetmiş halbüse de, teee Çin'lerde anlamak nağsipmiş işte.

   1 ay sonra yine Çin'de olacak biri olarak o son cümleni duymamış, görmemiş oleyım. :D

   Sevgiler. <3

   Sil
 26. ben niye daha önce görmemişim ki blogunu, tu bana :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bunlar hep şapşiklikten! :D Lafı ağzıma verdin napim. :P

   Hoşgeldin ve hep gel e mi... <3

   Sil
 27. Çin çarmasını bir solukta okudum. Çin hakkında bilmediğim şeyler öğrendim. İkinci yolculuk var demek? Mental hazırlığı ilki kadar yorucu olmayacağından daha da keyifli olur diye düşünüyorum. Giderken ihtiyaçlarla ilgili fotoğraf çıktılarından bir albüm hazırlayın bari :)
  Not: Tarihe baktım sonra gitmiştir, yazmıştır da dedim. Ki nitekim baktım yazmışsınız da :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 'Mental hazırlığı ilki kadar yorucu olmayacağından' tespitin tam isabet. :) Zira iki haftaya kalmaz gidiyoruz, heyecanmış, telaşmış, uyku kaçmasıymış, esamesi yok. :D Bu arada henüz ikinci seyahat gerçekleşmedi anlamış olacağın gibi, Çin Çarpması-2 ilk seyahatin neması hala. ;)

   Severek okumana sevindim ayrıca. Sevgiler... <3

   Sil

Eee, yorum yok mu? Hiç mi yok?! :(