2 Şubat 2015 Pazartesi

Istakoz Güzelleri


Üniversite 2. sınıfın 2. dönemindeyiz. Final tatili yaklaşırken o zamanki, göbek bağımız henüz kesilmemiş kankayla Ayvalık'a kaçmaya karar vermişiz. E yani, başka ne yapıcaz ki final tatilinde di mi? Adı üstüne 'final' tatili! 'Son' tatili Ayvalık'ta yapıcaz işte, oturup ders çalışacak halimiz yok ya, olacak şey mi?! 

Biz heyecanla planlar yaparken günler akıyo su misali ve tatil gelip çatıyo çabucak. Ailelerimizin haberi yok bu arada. Benimkiler zaten gurbet ellerde, nerdeyim, neydiyom bi haberler o ara. Vesselam, alıyoruz biletleri biz Edi'yle Büdü, ver elini Ayvalık. Elini veriyo vermesine, varıyoruz varmasına da, kimseyi de tanımıyoruz ki elin sahil kasabasında. Nerede kalıcaz falan hiç bilmiyoruz. Cıpcızlak gidiyoruz öyle 20'li yaşlarında iki çıtır kısçe, nasılsa bi yer buluruz umuduylan.

Ayvalık'tan direk Sarımsaklı'ya geçiyoruz, en azından bendeniz ailemle yazları gidiyorum ya, acık da olsa tecrübeliyim orayla ilgili diye. Ne tecrübe, ne özgüven ama, akıyo
her bi yanımdan. :P Neyse ki kaçamak öğrenci bütçesiyle kalabileceğimiz bi pansiyon gibi bir şey buluyoruz. Hemen gidip alışveriş yapıyoruz bi güzel, kahvaltılık, yumurta, zeytin bilmem ne, ki kuş kadar öğrenci bütçesiyle final tatilinde yazlık yerde idare edebilelim. Aklımızca günde 3 öğün zeytin, peynir, yumurta çöplenicez odaya gelip gelip. Kalan bütçeyle de akşamları içicez orda burda. Ayy, acıdım şimdi halimize yazarken bile. :)

Neyse, buraya kadar herşey güzel. Final tatilinin 4 gününü bu kaçamağa ayırmışız ki, aileler bizi Bursa'da ders çalışıyo zannederken, biz gidip dönmüş olucaz iki arada. Ve fakat gidiş geliş dahil bu 4 günü (yani aslında 3 günü) çok iyi değerlendirmemiz, gün boyu sahilde kolaları neyin sürüp, malak gibi yatıp, etraflıca bi bronzlaşmamız lazım ki, dönüşte gidemeyen arkadaşlarımıza havamızı basalım şöööle en gıcığından. 'Yoksa siz ders falan mı çalıştınız? İşte biz de bi sahil kaçamağı yaptık öyle sıradan...' diyebilelim şöyle edalı medalı.

Bronzlaşmayla ilgili motivasyon had safhada olunca, ilk günden mesaiye başlıyoruz tabi full time. Ve kaçınılmaz son, peynir gibi gitmişiz, koca gün yatmışız güneşin altında, akşama olmuşuz sana hafiften ıstakoz güzelleri. Neyse diyoruz, bu sonra bronza dönücek nasılsa, gidene kadar döner helbet, ölmek var, vazgeçmek yok! Pilavdan dönenin, kaşığı kırılsın. Böyle bilimum özlü sözü de arkamıza alıp, hedefe kilitleniyoruz iyice.

Gece akıyoruz bi yerlere tanımadığımız, bilmediğimiz. Eğleniyoruz da bi güzel. Uyuyup güzelce dinlendikten sonra ertesi gün yine iş başı yapıyoruz tabi sahilde. Gün boyu bi önümüzü dönüyoruz, bi arkamızı, her yanımız kızarsın, adam akıllı pişelim, çiğ kalmayalım deyi. Bu sefer bi de güneş sonrası krem de alıyoruz ama. Hani okkaaa emek verip yanıyoruz ya, yok bacağın önüydü, yok yanıydı, yok parmak aralarıydı, yok kolumuzun iç tarafı da kusur kalmasındı derken maymına dönüyoruz ya akşama kadar havlunun üstünde, bari emeklerimize değsin, yaptığımız iş kalıcı olsun deyi hani. Çok da planlıyız, biliyoruz naptığımızı yani. :)

O gün görev yine başarıyla tamamlanıyor, dönüyoruz odaya ve işte o an aydınlanıyor, acıyla idrak ediyoruz ne embesil halt ettiğimizi. Zira bu sefer her bi yanımızı ateşler almasın mı, ne oturabiliyoruz, ne kalkabiliyoruz anasını öpiiim. Yanım yanım yanıyo, iğneler batıyo her bi yanımıza. İkimiz de birbirimizden kırmızı, ıstakoz böcüsü görse kıskanır tonumuzu, endamımızı, okkaaa. Yine de durmuyoruz ama, akıyoruz gecelere oflaya puflaya o gece de. Güneş sonrası kremlerimizi de sürmüşüz bi de, kızıllığımız kalıcı olsun deyi. :) Bi görseniz ama, bar sandalyeleri de böyle uzun ince, üstüne tünemelik ucube ya, nineler gibi inleye inleye çıkıp oturup, bi daha da gidene kadar kıpraşmıyoruz hiç, toto acıyacak korkusuyla. Öööle duruyoruz sandalye tepesinde tünemiş kızıl horozlar gibi... 

O geceyi döne döne, ağrılı, sızılı geçiriyoruz ikimiz de. Sabahı sabah ediyoruz yatakta bi o yana, bi bu yana. Öte yandan da kendimize, yarım aklımıza sayıp sövüyoruz yatakta döndükçe. Ve nihayet sabahı ediyoruz kıvrana kıvrana. Gidip eczaneden yanık için krem neyin alıyoruz, bi güzel sürünüyoruz uflarımıza, geri zekalı bronz adayı uzuvlarımıza ve gün boyu gölgede, barda öööle köss kös takılıyoruz kukumav kuşu gibi, korkumuzdan güneşe adım bile atamıyoruz. 

Sonunda kaçamak tatilimiz bitiyo ve hafif bronza çalmış, tamam, acık kızarmış olaraktan dönüyoruz Bursa'ya. Vesselam acılı macılı, kızarmalı pişmeli de olsa, sahil güzeli olarak hava atma misyonumuz 'başarıyla' sonuçlanıyo neticede; İki dibi tutmuş, çok pişmiş cızbız olarak dönüyoruz Bursa'ya... :/

***********************************
Not: Paylaşımları lütfen copy/paste ile değil, alttaki butonları kullanarak yapalım. :) 

Blogtaki yazıların tüm hakları Mimikli Böcek yazarına aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, kopyalanması veya yayınlanması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na göre yasaktır!


51 yorum:

 1. Yogurt veya vücut kremi sürmek iyi gelirdi ama ne manası kalır ki artık akıl vermenin..hem bende de fazla yok..yoğurt değil akıl :)eğlenceli olmuş ama yazı sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok, öyle yoğurt moğurt sürüp, odada bekleyecek zamanımız yok. Yansak da, ölsek de ille bara mara gidip kafayı çekicez, eğlenecez sözüm ona, hiç bi şeyden de kusur kalmayacaz anacııım! Yoğurtlu moğurtlu nasıl akalım alemlere di mi ama?! :P

   Sil
  2. Dimi ama :)) hiç chic değil :)))

   Sil
 2. Sonuna kadar gülmekten yerlere yattım yahu, anlatış şekline de bayıldım! :D Müthiş bir anı olmuş desene :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Teşekkürler. Çok sevindim eğlenmiş olmana. Hiç değilse bi işe yaramış oldu bak o çektiğimiz acılar yıllaaar sonra. İşte her şerde bi hayır diye buna diyolar zaar... :P

   Sil
 3. Merak ettiğim ten renginize ailelerin getirdiği yorum :)) Bursa'nın güneşi çıldırmış olmalı mı dediniz :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benimkiler Almanya'daydı zaten, arkadaşınkiler de okul kapanınca görebildiler ancak ıstakoz kızlarını. Havuz mavuz ayağına yatmıştır zannımca. E minareyi çalan, kılıfını da şeyttirmiştir herhal. ;) Ama senin kılıf da pek bi hoş olurmuş hani, 'çıldırmış Bursa güneşi', hohhoyt dutmayın beni... :D

   Sil
 4. Hahahaha:)))))ilahii yaaa....çok güldüm ama çok tehlikeli bir şey yapmışsınız...bronz tenli bacaklar filan şahane gözüküyor ama hiç takma, ben güzel bulurum ama hayatta güneşlemem bir saniye bile güneşte kalamam hemen gölgeye:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorma Müjde'm bücürüğüm. 20 yaşındaki akıldan ne beklersin işte. Kolaları molaları sürüp yatıyo güneş altında, eyyy akıl, gel şu ergene takıl hesabı. Neyse ki çabuk akıllandık. Yıllaaardır hep gölgede takılırım ben nitekim. Hiç de sevmem güneşin altında yatıp, buharlaşmayı. Sütten ağzım fazla mı yandı ne?! :P Höptümmm... :)

   Sil
 5. Ben akıllanmayan cinstendim, aydığımda çok geç olmuştu:))) Bir çok yaz tatilimi acılar içinde geçirirdim bronz olacam diye:))) Neyse artık aklım eriyor 50 faktörle kremleniyom:))) Acısı bol tatlı bir anı... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yapma yaw?! Çok sürmüş seninki, birçok yaz felam deyince hani. Hala mı yoksam?! :P
   O sevgiler benden ıstakoz kardeşim... ;)

   Sil
 6. Ne güzel güzel anılar olarak kalmış var mı unıversıte anıları gibi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla öyle. Aslında mesai harcayıp, biiir bir kaleme almak lazım her birini... :)

   Sil
 7. Ha ha ha, üniversite son sınıftayken biz de teknik gezi altında Marmaris'teki fabrigaları incelemeye gitmiştik. Bir arkadaşımı yavruağzı tayt tişört takımı vardı, ilk gece kendisi de o renge dönüştü, beni asın bir yere ancak öyle uyuyabilirim diye yalvarmakla meşguldü:-)

  Ben de Karadeniz'de güneşsiz havalarda yanmışımdır en feci. Alamuk deriz biz o havaya, gölgedeyim sanıp ters köseye yatarsın:-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hah işte, tam da ondan Handan! Ne de güzel demişsin, beni asın bi yere, öyle uyuyayım diye. Aynen buydu o gün halet-i ruhiyemiz panpaylan. Sen çok yaşa!
   Höpüldünüz o halde... ;)

   Sil
 8. :)))))))))
  çok keyifliydi:) neyse tecrübe kazanılmış bir daha olmaz:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç olur mu bi daha. Güneşten ağzı yanan, gölgeyi üfleyerek yermiş. ;)

   Sil
 9. :)) ahh yaaa yazık ama size ...:) havanız batsın :) çok komik tüneyen horozlar :D <3<3<3 iyi anı kalmış sana da ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Havamız battı zaten Kreatif, kızarmış tavuk olduk, dahası var mı. Yalnız senin profil resmin ne tatlı olmuş öyleee?! :)

   Sil
  2. teşekkür ederim cancazım , ben çizdim cidden :) ne kadar yetenekliyim di mi heheh :) <3<3<3

   Sil
  3. Valla çok şeker olmuş. Eline sağlık. Şöyle bi şapşik de bana çizsen diyorum elin erince?! ;)

   Sil
 10. Benim bir arkadaşım ne yapsa iyi sen güneşte hep tek taraf yat sonra akşamına bir bak bir taraf süt diğer taraf domates :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eyvahlar olsun, bizden beterleri de var desene... :)

   Sil
 11. Ayy! pek bi sevdim ben bu, dibi tutmuş, çok pişmiş cızbız ları :)) Havanızı atmışsınız ya sonunda sefanız olsun. Bizim de buna benzer gençlik anılarımız vardı, ahh ah :)))

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Olma mııı?! O yaşlarda akıl başta değil, başka yerde olduğundan, herkesin vardır benzer anıları. ;) Sevgiler benden...

   Sil
 12. Çok eğlenceli bir anı, tabi okurken :) Yaşarken çok da iyi değildir :) Benim de başımdan geçti benzer bişeyler, :)))
  Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Istakoz kardeşliği diye bi oluşum başlatayım diyorum. ;) Sevgiler...

   Sil
 13. Hay Allah'ım yaa gençlik işteee (((:En azından amacınıza ulaşmışsınız, acıya değmiş (((: Sevgiler Mimikli :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Heç sorma Medanşeri'm, akıl başta olmayınca böyle işte. :) Benden de sevgiler... ;)

   Sil
 14. Ay ilahi ne güzel oldu soğuk kış gününü ısıttı yazın:)))c

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhtemelen ben de yazı özledim herhalde ki bu konu aklıma geldi. Hani aç tavuk kendini buğday ambarında görürmüş hesabı. ;)

   Sil
 15. hahaha kıyaammamm hem gızlı hem gunes hem ayvalık :) ne guzel anılar yaattın bana tesekkurler

  www.kuzununannesi.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Ben teşekkür ederim tatlı yorumun için. Sevgiler... :)

   Sil
 16. hahhah heyy gidi günler
  yaşlandık azizim :d

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kiiim?! Ben miii? Hiç bileme! :P ;) Ben geçen seneden bahsediyodum... :D

   Sil
 17. ya ahaha bi kere basıma geldı sonrasında beyaz peynır gıbı kalmayı seçtim :D şimdi okudum ya ayy nasıl guluyorum tövbe bı daha gıdıp yatmam gunes altına resmen sırtım sızladı :D :D

  YanıtlaSil
 18. çok eğlendim okurken..:)) final tatilini süper değerlendirmişsiniz.. hayıflandım kendi f.tatillerimi düşününce :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Sevindim eğlenmene. Yaşarken acılı, anlatırken datlı türlerden bi anı işte. Hiç aklıma gelmezdi yalnız o zamanlar o yaptığımız saçmalıkları gün gelip bööle ele güne deli deli anlatacağım. :D

   Sil
 19. bu soğuk günlerde çok güzel gitti bu yazı.
  anladış şekline bayıldım. sen kitap yazmalısın bence :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de muhtemelen soğuktan totom donup da aklıma gelmiştir bu anı. ;) Güzel yorumun için teşekkür ederim Masal. Çok mutlu ettin. :) Yazmak bu kadar keyif veriyorken belki bir gün o da olur, kim bilir... :)

   Sil
 20. Soğuktan titrerken bu yazıyı okumak güzel geldi... Yağmurları seviyor olmam, denizi, güneşi özlememe engel değil. Ayvalık'a gidesim var, bu yazıyı okuduktan sonra. Kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel yazmışsınız. Ama itiraf edeyim ben yağmurları sevmiyorum, hep güneş olsun istiyorum çocuk gibi. :) Ve evet, Ayvalık kokusu geliyo benim de burnuma hanidir. Gelse artık şu sıcak yaz günleri...
   Teşekkürler ve hoşgeldiniz sayfama. ;)

   Sil
 21. veee aileleriniz de öğrenmiyo ha. ha haaa süpeer :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Deep, öğrenmiyolar. Yıllaaar sonra anneme söyledim ben bi gün Ayvalık'ta, ama kızacak edecek hali yoktu tabi artık. ;)

   Sil
 22. Blog keşif ekinliğinden geliyorum :) Sayfanı izliyorum benim sayfama da bekliyorum.Sevgiler :) <3 http://kirmiziruganayakkabilarim.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 23. öceanne kız sevgisi (özlem berberoğlu) arkadaşımızın "derin mavi" yazısını gördün mü yaaaa bi bakınsanaaa ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi gördüm Deep. Ne güzel resimler çekmiş öyle, çok beğendim. Teşekkür ederim haber verdiğin için. Sevgiler. :)

   Sil

Eee, yorum yok mu? Hiç mi yok?! :(