27 Nisan 2016 Çarşamba

Çalışan kadının temizlikçi kadınla imtihanıMalumunuz şu zamanda çoğumuz işten güçten eve elimiz ermediğinden, sağlık nedenlerinden, veya parayı bol bulup, neremize süreceğimizi bilemediğimizden olsa gerek yardımcı kadın alıyoruz temizlik için. İyi hoş, alıyoruz almasına da, bir de dediğimizi yaptırabilsek, bi otorite, uyum sağlayabilsek aramızda pek ericez, olucaz kısmetse. Lakin nerdeee! Gerçekleşmesi zor bir hayalden farkı yok yani bu meselenin de.
Bugüne kadar dediğimi yapan, eşyalarımın yerini değiştirmeyen, arkamdan iş çevirmeyen bir kadıncağız bulabildim hepi topu. O da zaten10 yıl kadar geldi gitti sağ olsun, elim kolum oldu, ardımı arkamı topladı. Ve fakat sonra bazı sebeplerden birlikte çalışamaz olduk. Lakin o gün bugündür bir benzerini bulamadım caaanım aplamın. :/

Hayır kadın çok, buluyorum bulmasına da, anacıım geliyo, ilk gün bi demo yapıyo, bi demo kiii, kendinden geçersin, o şekil. Okkaaa yalamış yutmuş evi düşün. Her yer bal dök 
yala. Oh diyosun, tamamdır, bu sefer tutturdum. Bi dahakine bakıyosun bi yeri es geçmiş, bi dahakine perdeleri yanlış takmış. Yatak odasının perdesi çalışma odasından, çocuk odası perdesi yatak odasından, anasını bellemiş her nasılsa perdelerin. Bulmaca gibi, çöz çözebilirsen artık. Evladım insan o perdeleri atarken bi işaret koyar, çatal iğne takar, ya da ayrı ayrı atar, sırayla da takar di mi?! Yok, yıkadı mı, yıkadı. Taktı mı taktı. İş bitmiştir. Sen dua et, hepten kayışı koparıp, gelip sana duvak diye takmamış. Öylesi bi lalettayinlik, yalapşaplık. Hadi odalarınkini karıştırdın, aklın büzüldü bi an, oldu bi şekil. De, zaten birinde çatal iğne takılı olan ve makineye atarken tembihlediğim briz mutfak perdesini nasıl yanlış takıyosun a kızanım?! Briz bu, yanlış taktın mı biri sıcaktan bayılmış davar dili misali sallanıyo, öteki de 40 estetik yemiş kokoş ünlü misali gerim gerim geriliyo?! Göz var nizam var, baktın mı anlarsın zaten, çatal iğneye, fazla akla ne hacet?!

Hadi diyosun bu da olmadı, yeni birini bulayım. Hatun geliyo, herşey çok güzel yine ilk gün. Gel gelelim sonraki günler kabustan az hallice. Arkanı döndüğün an gelsin sigaralar, gitsin telefonlar, muhabbetler. Tamam, her insan evladının molaya, dinlenmeye ihtiyacı var elbet. İyi de anacııım, sen sigara sohbet aralarında temizlik yapıyosun be kızanım?! E biz de sana iyi kötü para veriyoruz, acık hakkını ver, hiç bilemedin yapıyor görün bari, bu kadar da keriz hesabına koma gözünü seveyim.

Bir başkasını bulup, sözleşiyosun günü saati vs. Gün geliyo, saat geliyo, gel gör ki kadın gelmiyo. 10 dk. geçiyo yok, 20 dk. yok, yarım saat derken, artık arayayım, nerdeymiş bir öğreneyim en azından diyosun. Arıyosun iyi niyetle, safça, hatta safın alasıca, karşıdan bi uykulu ses cevap veriyo.Bi an emin olamıyosun, doğru mu aradın diye. Ama yok, doğru kişi işte. Soruyosun nerdeymiş diye. Ve cevabını alıyosun kapı gibi: 'Ay Mimikli haanıığm, beni öneren Sakine hanım size haber etmedi mi, ben raaatsızım da acık, gelemiycaağm da bugün. Başka gün geleyim isterseniz...'  Cevaben 'Ülen gadın, seni deee, rahatsızlığını daaa, haber vermeyecek kadar ciddiyetsiz, sorumsuz, başına buyruk tavrını daaa höpürdeteyim!' demiyosun tabi, nezaketini bozmadan, dişlerinin arasından 'Haber verseydiniz en azından.' deyip oturuyosun sinirden köpürmüş totonun üstüne kösss kös...

Neyse, mecburen yeni birini buluyosun tabii peygamber sabrı ve Polyanna iyimserliğinle. Geliyo seninki, bittabi ilk gün yine harika, muhteşem. Lakin hemen sevinme, bi bekle acık, temkinli ol bakalım derken, birkaç seferden sonra akşam eve bi geliyosun kiii, banyo aynasının önündeki cilt bakım ürünlerin çamaşır makinesinin üstünde. Çamaşır makinesinin üstündeki parfümün yatak odasındaki konsolun üstünde, öyle uygun görmüş zerdüşt, kendi evindeki düzeni senin evinde oturtmaya çalışıyo bütün işgüzarlığıyla. Salondaki mumları kaldırıp, dolaba tıkmış. Elinin altında olmasını istediğin, güncel okuduğun kitapları toplamış, çalışma odasındaki kitaplığa koymuş. Bütün laptop, tablet, cep telefonu vb. cihazların kablolarının dürüp büküp, kurdele yapıp, bi taraflara sokuşturmuş ki, gelince şöyle güzelce bi arayasın, sinirden hop hop hoplayasın. Mutfaktaki elinin altında tuttuğun şekerlik, tuzluk ne varsa tıkıştırmış önüne gelen dolaba. Artık aran dur, mantığını çöz hatunun, hangi dolaba ne koymuş ola acaba diye. Bi de banyoya, çamaşır makinesine iyice bakarsın ki, kullandığı bezleri de direk çöpe atmış. Tüm bunları görüp, bütün gece la havle çekerekten evi toparlayıp, sinirlerini yatıştırmaya çalışırken bi de zil çalmaz mı. Kim ki, ne ki derken bi bakarsın delikten, alt komşu. Hayırdır inşallah deyip açarsın ve o günkü datlının gaymağını da komşudan yersin afiyetle. 'Canım bugün sizde temizlik mi vardı? Galiba balkon mermerleri hortumla yıkanmış, çamaşırlarım hep mahvolmuş!' demez mi. Bir yanın temizlikçi kadına sessiiz sessiz söver, diğer yanın yerin dibine girerken, öbür yanınla da yerin üstünde kalıp, nazikçe özür dileyip, işi toparlamaya çalışırsın pek tabii medeni bir komşu olarak.

Eh, hal böyle olunca da bi sonraki temizlikte yine ne halt yiyeceğini bilemez kalır, karalar bağlarsın tabi haliyle. Hayır vakit ayırıp, üşenmeyip kendin yapsaaan yetişemezsin, yetişsen bile kendini telef edersin, daha önemli işlerinden kalırsın. Aynı hatunu yine alsaan, her seferinde aynı şeyleri tembihlemekten dilinde tüy biter. Bırak dilini, her bi yanında tüy biter hafazanallah. Hayır tüy biterse bitsin, o değil de, yapsa bari dediğini hiç değilse. Yeni bi kadın bulup tutsaan, orası hepten muamma, sürprizli yumurtadan beter bi vaziyeti ahval.

Yok anacııım, ben çıkamadım bu işin içinden yıllardır vesselam. En temizi sal gitsin, evi bot dötürsün, kedi enceğini kaybetse bulamasın, ama hiç değilse param cebimde, huzurum da daim olsun yahu, aaaa!!

**********************************

Not: Paylaşımları lütfen copy/paste ile değil, alttaki butonları kullanarak yapalım. :) 

Blogtaki yazıların tüm hakları Mimikli Böcek yazarına aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, kopyalanması veya yayınlanması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na göre yasaktır!

51 yorum:

 1. O en son kıza biraz haksızlık etmişsiniz sanki. Yani ben anlattıklarınızdan öyle anladım. Eşyaların yerini değiştirme kitabım Vs şu eşyalarım olduğu yerde kalsın gibi bir bilgi verdiniz mi önceden?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En son kız, aslında en sevdiğim kız. :) Her salondaki battaniyeyi, kitapları vs. başka odaya götürme, kaldırma deyişimde kızıp, dik dik gözlerini belerten, her paspası bulduğun gibi ser, koltuğu yana çevirme dediğimde aleni kızgınlığını belli eden kız. :D Gel gör ki, aynı zamanda hoşsohbet ettiğim, arkadaşlığını da sevdiğim biri. Dolayısıyla ne haksızlık, ne kırgınlık var ortada. Aslında hiçbiriyle de olmadı öyle tatsız bir durum. Zaten olsaydı içimdekileri kusmuş olacağımdan, bu yazı çıkamazdı. :)

   Sil
 2. Hahah! Bunun bir de başında durduğun versiyonu var. hani evde değilken değil de sen başındayken yaapar temizliği. Ay pardon o yapmaz sen yaparsın. Günün sonunda o parasını aldığı için mutlu sen temizlik yapıp kadının yapmadığı yerleri yapmaktan ölü bir halde olursun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haa evet Nabrut. Öylelerini de duymuşluğum var. Eve temizlikçi alacak olup da bir gün önceden derleyip toplayangillerdir onlar. Hani kadıncağıza ayıp olmasın babında önünde ardında dolanan.:) Allah akıl fikir ihsan eylesin, ne diyeyim...

   Sil
  2. Ayıp olmasın diye değil o da var ama benim bahsettiğim kadının eli ağır işi bitiremiyor ya da senin istediğin gibi yapmıyor mecburen arkasında dolanıp ondan eksik kalan yerleri tamamlıyorsun :/

   Sil
  3. Ahh kıyamam, o daha betermiş. :/ Allahtan ben denk gelmedim o kadarına. Şükredeyim bari halime. :D

   Sil
 3. Bana en iyisi şimdi gelen (başımın tacı şeklinde) en kötüsü de elmas yüzüğümü dolabın dibinde bulup alıp giden.

  Zor işler vesselam :-( Anlıyorum ben seni...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman o başının tacı modeli hoş tut bacım. Ortalık fena. Hani şu artık 'evlenecek erkek yok!' tekerlemesini ağzına dolamış kızlar misali, valla güvenilir gadın yok mirim! :)
   Yalnız elmas yüzük fena olmış. İçim cızladı. Geçmiş olsun. Size birşey olmasın.
   Sevgiler blog kardeşim. ;) :*

   Sil
 4. lıyamam derdin büyükmüş :) ben de cumartesi günleri temizliyorum. evet yoruluyorum bazı işleri erteliyorum ama naparsın?
  umarım en kısa zamanda istediğin gibi birini bulursun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın Kerime. Ben de eskisi kadar sık almıyorum son zamanlarda. Aynen cumartesi işbölümü yapıp, hallediyoruz hafif temizliği. Gel gör ki kapıydı, camdı, dip bucaktı zor işler mirim. Arada her eve lazım şöyle cabbarından güvenilir bir hatun. Bu yüzden gelip de işini hakkıyla yapan kadınların da alnından öpmek lazım. Gerçekten yerleri doldurulamaz.

   Sil
 5. benim yardımcım yıllardır gelir bana çok güvenirim ve işi tamamen ona bırakırım evet hala evi kendi düzenine sokmaya çalışır biraz biraz ama o kadar güvenilir ki hoş görüyorum artık o kadarcık da olsun yoksa onun yaptığı işi ben hayatta yapamam başkasını da bulamam..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte o evi kendi düzenine benzetme meselesi özellikle yaptığı işe ruhunu veren, kuduz gibi iş gören hatunlarda oluyo illa ki. Kendileri bi nebze de baskın kişilik oluyo zaten ister istemez. Evini kendi evi gibi sahipleniyo, kendi evinde ne yapacaksa sende de yapıyosa, bil ki düzeni de değiştirmesi an meselesi. :) Her karakterin artısı, eksisiyle zuhur edişi, naparsın...

   Sil
 6. kendi ütüleyip katlayan dolaba kaldıran ütüler çıkmış diye duydum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaaa! Nerdesin ama sen kaç zamandır Syrakusa kardeş ya?! Gerçi desen ki, sen neredesin asıl, verecek cevabım yok. Deme o yüzden. Önce ben dedim. :P

   Sil
 7. blog keşif etkinliğinden geliyorum seni takipteyim canım bana da beklerim :) sevgiler
  http://guzelvekulturluyum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 8. benimki iyi bak Allah'a şükür, bulduğunu yerinde bırakır, kendine göre bir düzen oluşturmaya çalışmaz, evi bırakır giderim ama o da yaşlanıyo :/ gelemicem, yapamıyorum artık diyecek diye korkuyorum. çok zor valla iyi birini bulmak! Allah kolaylıklar versin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte tam da bu sebepten önceki yıllarca gelen ablayla yolları ayırdık. Rahatsızlıkları vardı bir de üstüne. :/ Umarım seninki iyi ve sıhhatte olur da daha uzun zaman birlikte olursunuz... Amin mirim, hepimize. :)

   Sil
 9. Ben de evi temizletecek birini bulamayanlardanım. İş bana kaldı anlayacağın. Her türlüsü zor.Çalışmak ya da çalışmamak işte bütün mesele bu.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neyse ki bütün meseleyi çözmüşsün. ;) Şöyle yapalım; bulanlar bulmayanlara önersin. Hep beraber mutlu olalım, hayat bayram olsun. :D Sevgiler...

   Sil
 10. Benim hatun şu anda senin son versiyonundan...
  O gittikten sonra 2 gün o nerde bu nerde diye telefon açmakla geçiyor ömrüm.
  Birde bazı günler öyle sallıyor ki Oytun bile yapar onun yaptığı temizliği ama gel gör ki yeni kadın bulmak zor iş olduğundan görmezlikten geliyorum... Notlar bırakıyorum etrafa bol bol. Bunu kaldırma bunu yap diye :))
  Ama o beni sallıyormu tabi ki sallamıyor :)))
  Ne diyim kolay gelsin sana...
  Zor işler bunlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen tatlım. Telefon açıp yerlerini soruyorum ben de. Ama son zamanlarda artık mantığını çözmeye başladım. Tahmin yürüterek bulabiliyorum çoğu şeyi. :D
   Sana da kolay gelsin kardeş. Arada böyle buluşup içimizi döküp hafifleyelim bari. :D Sevgiler Oytun ve anneciğine... <3

   Sil
 11. çok şükür böyle sorunlarla karşılaşmadım. ama var evet karşılaşan arkadaşlarım da . yıpratıcı oluyor haklısın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şanslısınnn, çook şanslı! ;) Hep öyle olmanı dilerim. Sevgiler. :)

   Sil
 12. Şu eşyaların yerinin değişmesi de benim en kızdığım şeydir. Kendi ev düzenini yerleştirmeye çalışıyor dediğiniz gibi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani bir bey olarak siz bile farkındaysanız durumun vehametinin, daha ne diyim ben, ne diyim... ;)

   Sil
 13. Benim arkadaşım, temizlikçinin temizliğini beğenmeyip, o gittikten sonra üstünden bir daha geçiyor. Başka temizlikçi de bulmuyor. Geçinip gidiyorlar. Allah akıl fikir versin :)

  YanıtlaSil
 14. Ay, gece gece ne çok güldüm benzetmelerine! Temizlikçi kadın sıkıntısı çekmediğim için bu yazıdan sonra şükredicem :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :D Ne kadan şükretsen azdır kardeş. Öp öp de başına koy numunelik yardımcını. Bak, bulan var bulamayan var... ;)

   Sil
 15. Yanıtlar
  1. Yola çıktım. ;) İyi hatırlattın. Uğramayı ihmal ettiğim ne çok arkadaşım var son zamanlarda... :/

   Sil
 16. Müsadenizle sayfamda paylaşmak istiyorum yazınızı..sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek, kaynak gösterilerek paylaşıldığı sürece memnun olurum. Paylaşmaya değer gördüğünüz için teşekkür ederim. Sevgiler. :)

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 17. Mimikli, bütün mesleklerde bu sorun var. Belki de çoğumuzun işveren pozisyonunda olduğu tek alan, bu olduğu için dikkatimizi bu kadar çekiyor. Çoğunluk olarak işimizi benimsemediğimiz, sahiplenmediğimiz, çünkü sevmediğimiz için, kaytarıyor, baştan savıyoruz. El elin eşeğini türkü söyleyerek arıyor. Kendi temizlikçi tecrübemi paylaşayım. Güvenilir bir tavsiye üzerine bulduğum kadına, yüzünü bile görmeden yedek anahtarı bıraktım. Yapılması gerekenleri maddeleyerek yazıp, paranın yanına bıraktım. Ücreti de diğer evlerden aldığından daha fazla verdim. 5. haftasında falan, 15 tatile denk geldi. Evdeydim. Sabah ayaküstü hal hatır sorup, dışarı çıktım. Oturup, muhabbet edersem, yarın öbür gün işleri bana yaptırabilir. Laubalilik oluşabilir. Her hafta kağıda yapılmasını istediklerimi yazarım. Bir kez bile aramak zorunda kalmadım. Hayatımda ilk kez yaptığım bir şey olan işverenlikte ilkem şu: Çalışanım, kendini evinde hissetsin. Ben ona evinde hissetmesi için gerekli ortamı sağlıyorum. Ne geldiği saat önemli, ne de gittiği. Okuldan geldiğimde ev temiz ve boş olsun yeter. Bir kaç aydır devam ediyoruz. Kendisi de arkadaşıma benden hoşnut olduğunu söylemiş sağ olsun. Ha, iyi niyetimi suistimal etseydi, temizlikçi çağırıp arkasından temizlik yaparak, paramı çöpe atmazdım. Bir kez uyarıp, ardından bir daha gelmesine gerek olmadığını belirtirdim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pabucumun leydisi, ne dolu ve huzurlu bi yorum olmuş. Teşekkür ederim katkın için. :) <3
   Haklısın bütün meslekler için geçerli elin elin eşeğini türkü çığırarak araması. Gülümsedim yalnız. Pek bi yerinde oldu bu türkülü eşek aramaca. :D
   Senin adına sevindim. Oturtmuşsun yardımcınla ne güzel. Umarım hep böyle uyum içinde devam eder ilişkiniz. Sevgiler... :)

   Sil
 18. :)) senin yardımcılar birbirlerini tanımıyorlardır değil mi:))))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahahaa! :D Bugün çok güldürdün beni. Her zamanki gibi ağırbaşlı, bir o kadar da esprili yorumlarınla. :D

   Teşekkür ederim, teşekkür ederim. İyi ki varsın. <3

   Sevgiler... :)

   Sil
 19. Ben şu ana kadar eve temizlikçi almış değilim. O sebepten bu konuda bir tecrübem yok fakat apartman temizliğine gelen kadınların hep aynı karakterde olması beni şaşırtmıştır. Sanki parasıyla bir iş yapmıyorlar da; lütfederek yapıyorlar. Kompleks midir nedir? Sonuçta herkes para kazanmak için bir işte çalışıyor. Senin işin de bu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanki parasıyla değil de lütfen, ne güzel demişsin. Aynen ondan işte.

   Sevgiler efenim. Her zaman bekleriz. :)

   Sil
 20. Hiç çağırmak nasip olmadı. Kendim evde yokken evime birisini almaya cesaretim yok.ama evim harika (!) durumda😂

  YanıtlaSil
 21. bende çalışıyorum almıştım bir baya baktım olmuyor bıraktım kendim yapıyorum işten artan vaktimde :) bu arada blog keşif etkinliğinden geliyorum sizi takibe aldım bloğuma da bekliyorum sevgiler :) http://efsaninguncesi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arkasından toplayacak olup, toplarken de sinir küpü olmaktan daha iyi bi seçim olmuş sizinki. :)

   Hoşgeldiniz bu arada. Gelirim tabi ki. Sevgiler. :)

   Sil

Eee, yorum yok mu? Hiç mi yok?! :(