15 Eylül 2014 Pazartesi

Cınım cicim...


Bağzı kadın kısmısı son yıllarda, gerçekte canı olmayan insanlara canım deme modası çıkardı ya hani, yeme de yanında yat. Nasıl eğreti duruyo, nasıl irrite ediyo, ne sen sooor, ne ben söyliyim... Tamam, sen sormadın zaten, umurunda da değil nasıl irrite ettiği felan, biliyos, ama ben yine de söyliycem valla artık öyghh geldi yemin ederim. Bu ne güselim?!
Samimiyetin, dürüstlüğün, gerçek arkadaşlığın, gerçek duyguların içine ettiniz samimiyetsiz lakırdılarınızla! Bi kendiniz olun kuzum ya, bi içi dışı bir olun, şeffaf olun aaa!! Raydan çıkartmayın adamı! (Valla çok uzun süredir sabrediyorum bu içi dışı ayrı, nasamimi muhabbetlere, bundan sebep, hızlı daldım muhabbete, kusura bakmayın artık, yetti canıma kardeş, sus sus nereye kadar...)

Hem nerden çıktı ki bu alışkanlık durup dururken? Eskiden sadece gerçekten canın olan kişilere 'canım' derdi insanlar. Canın olmayana da uygun ifadelerle hitap ederdi, ismiylen, cismiylen, görgü kurallarına binaen ne uygun düşerse artık nasibine. Bugünkü ne şimdi  böyle? Cümlenin başında cınım, kıçında cınım, ortasında cınım. Acık sıksa komple cümle çıkaracak bu gereksiz, foku çıkarılmış, yalama olmuş kelimeden. Cınım cicim, vıçvıç önüne gelene? Hayır bi de yapmacıklık abidesi hatun telefonu cınım cicim kapatıyo, kapatır kapatmaz da o cınının arkasından konuşmaya başlıyo ya dakkada yanındakilerle. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu evlatcııım? Ayıp ayıp!

Hele bi de daha yeni tanışmışsın, hafta geçmemiş üstünden, hatta bırak haftayı gün geçmemiş, yeni sohbet ediyosun daha, ilk keezzzz!  'Geldin mi cınım, gittin mi canım, yedin mi cınım, fıçtın mı cınım?' Bu ne kuzum yaaa? Midem kalkıyo yapmacıklığınızı, vıçvıçlığınızı, içi dışı bambaşkalığınızı gördükçe. Yazarken bilem yüzüm, suratım buruşuyo tiksintiyle. Yo yoo, abartmıyorum duygularımı. O kadar vahim kıpırtılar oluşuyo işte içimde, samimiyetsiz sözlerle kulağıma, ruhuma tecavüz edildiği zaman, valla bak! İnanmazsanız, ekmek musaftan gireeer, iki gözüm önümeden çıkarım şimdi, o olur, dediydi dersiniz. 

Gerçekten samimiyetsiz ifadeler beni bozuyo kardeş! Tüküm tüküm tüküresim geliyo lama misali olaya, cınımı cicimi olur olmaz ağzına sakız edene, derinliksiz kelimelere, eğreti hallere. Kusasım geliyo üstüne başına bu maskeli yaratıkların ve yaşattıkları sahnenin... 

Çok mu aşırı tepki veriyorum? Bilemiyorum. Olabilir de hem?! Ya ben çift şekerliyim, ya bunu yapan şapşikler. Artık orası Allah kerim. Ama şunu biliyorum, bugüne kaaa aklı selim, dürüst, kişiliği oturmuş, özgüveni yerinde, kendini geliştiren, egosunu dürüp cebine koymuş bir kişi dahi görmedim, daha doğru dürüst bağ kurmadığı, gerçekten iç içe olmadığı bir insana, ya da samimiyeti olsa bile gerçekten öyle hissetmediği kişilere her cümlenin başı, sonu, kıçı 'cınım cicim' diyen. Demez abicim! Aklı başında insan, ağzından çıkarken eğreti duran, gerçekten gönülden gelmeyen hiçbir kelamı, hiçbir zaman, hiçbir kimseye etmez! O kelam o yerli yersiz çıktığı ağızı acıtır bi kere çıkarken, o yüreğe sorgulatır yaptığını inceden inceye. 'Yalan söyleme bre hey gafil! Nerden canın oluyo bu dallama senin?!' der işte. Söyletmez o samimi yürek, kendinden olmayan, gerçek olmayan kelamı hiç kimseye...


*******************************
Not: Paylaşımları lütfen copy/paste ile değil, alttaki butonları kullanarak yapalım. :) 

Blogtaki yazıların tüm hakları Mimikli Böcek yazarına aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, kopyalanması veya yayınlanması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na göre yasaktır!


21 yorum:

 1. Bir "canım" bir de "hayatım" var anlamına dikkat etmeksizin her yerde gerekli gereksiz kullandığımız ... Fakat "canım", "hayatım" diye hitap edilenlerin çoğu da bu sözcüklerin gerçek anlamları kastedilerek kullanılmadığını, sadece yakınlık ve sempati tesis etmek için sarf edildiklerini biliyor ... Suni bir dünyada yaşıyoruz kısacası ...

  YanıtlaSil
 2. Aynen, 'hayatım' da aynısı. Ama 'canım' iyice foku çıkarılmış, yalamaya dönmüş bi kelime benim çevremde. Tesis edilmeye çalışılan sempati de bende antipatiye dönüşüyo yalnız iki lafın başı, hissedilmeden söylendiğinde... ;)

  YanıtlaSil
 3. Ha ha ha, bir ara benim dilime bir dolanmıştı, kapıcıya bile canım demeye başlayınca, Handan kendine gel çabuk diyerek toparladım. Çok feci alışıyor insan, kocası da Can olunca :-)

  YanıtlaSil
 4. Kapıcıya canım... :D Çok iyi. Hani telefonda elin adamıylan, badanacısı boyacısıylan mesela konuşup konuşup, ağız alışkanlığıyla 'hadi öptüm' deyip kapatmak gibi. :) Neyse, iyi toparlamışsın en azından...

  YanıtlaSil
 5. Yıllar önce benzer bir yazı yazmıştım:)))o zaman canım, cicim kullanılıyordu da 'seni seviyorum' diyen hanım arkadaşlarım olurdu, ben de ne kadar sevsem de - blog arkadaşı olarak sevmek - daha hiç görmediğim, telefonda bile konuşmadığım bir insana 'seni seviyorum' demek samimiyetsiz ve tuhaf geliyordu, şimdi o öyle dedi diye ben de seni seviyorum demek gerekir diye insan kendini mecbur da hissediyordu ama dersem de samimiyetsiz, mecburen demiş gibi olacaktım, yani karşımdakini kandırmak gibi...seni seviyorum çok anlamlı bir sözcük, herkese şıp diye söylenmemeli...yani anne, baba, teyzeye, anneanneye, gerçekten her gün gördüğün, her sabah kahve içtiğin çok sevdiğin komşuna söylenebilir - gerçekten seviyorsa- ama blog arkadaşımda yapmacık geliyordu....diyemiyordum bir de korkuyordum çünkü öyle çok canım, cicim diyen blog arkadaşları sonradan siyasi nedenlerle 180 derece döndüler ki:) ya da kimisi hiç sebepsiz bıraktılar bloğuma uğramayı bile...e üzülmedim çünkü zaten o canım, cicimlerin laf olsun beri gelsin diye olduğunu biliyordum...halbuki seni seviyorum herkese söylenmemeli...ben de oturdum utanarak da olsa yazdım bunları ama çok iyi tepkiler aldım kimse yadırgamadı:) şimdi ben de blog arkadaşlarımın bazılarına özellikle kızım gibi gördüğüm - 56 yaşındayım çünkü - :)) sevdiklerime canım diyorum valla:))))ama herkese demem hele hele erkek blog arkadaşlarına asla bu tür kelimelerle hitap etmem - lise öğrencisi filan değilse- :)))hani teyzesi gibi değilsem işte böyle çok yazdım yahu kafa şişirdim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Ne münasebet, hiç de kafa şişirmediniz. Tam tersi çok severek, söylediklerinize katılarak okudum yazdıklarınızı. Benim blogumda her zaman sizin tabirinizle kafa şişirmenizi çok isterim ;). Ayrıca bu yazdıklarınızı okuduktan sonra sizin o şimdi söylediğiniz 'camım'ları da önünüze gelene, içinizden gelmeden söylediğinizi hiç zannetmiyorum. Benim kastettiğim, içi başka dışı başka haller. :) Sevgiler...

   Sil
  2. Camım olmuş, hoş olmuş... ;)

   Sil
 6. Bilmiyorum benim kullandığım bir kelime ama hissetmesem kimseye canım diye hitap etmem söylüyorsam içimden geldiği içindir.Eğreti olsa karşımdaki de tepki verir herhalde :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence kimleri kastettiğimi anladın. ;) Eminim senin etrafında da vardır aynılarından... Aslında umarım yoktur. :)

   Sil
 7. kullanırım bu kelimeyi ama gerçekten iyi niyetle ve samimi bir şekilde. ama bahsettiğiniz gibi eğreti duranları çok gördüm, duydum. amacım hiçbir zaman yalakalık olmamıştır. umarım da öyle anlaşılmıyorumdur. birden tedirgin oldum mimikli böcek:))
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok yok, içten kullananlar hiç üstüne alınmasın. Yukarıda da dediğim gibi, sözüm içi dışı ayrı oynayanlara. Zaten yazımdan da bellidir. Hiç kullanılmasın değil benim derdim, her sözcük yerinde kullanılsın ve lütfen samimiyetle. İçi boş laflar mide bulandırıyo çünkü... :)

   Sil
 8. ay sahiden di mi ya herkes aşkım canım oldu artık :) bi de melabaaaa :)

  YanıtlaSil
 9. Merhaba, blog keşif etkinliği yorumlarından ulaştım bloğunuza. Çok keyifli yazıyorsunuz gerçekten okurken yakın bir arkadaşıyla sohbet ediyormuş gibi hissediyor insan. Hele şu samimiyetsizlik kısmına tüm kalbimle katılıyorum. Herkesin herkese sevgi beslemesi mümkün değilken neden ısrarla seviyormuş gibi davranıyoruz acaba. Biz insanlar işte... Ben de yeni bir bloğa sahibim, öykü, deneme, bazen şiir gibi şeyler yazıyorum. Size ulaşmaya kendimi tanıtmaya çabalıyorum bir yandan da:) fundathen.blogspot.com adresim. Fırsatınız olursa ziyaret edersiniz çok sevinirim. Takipteyim, kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 10. Hoşgeldiniz :). Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Özellikle 'insan yakın bir arkadaşıyla sohbet ediyormuş gibi hissediyor' yorumunuz gerçekten çok mutlu etti. :) Sizin yaklaşımınız, kendinizi ifade ediş şekliniz de çok samimi, ben de bunu çok sevdim. Blogunuza geleceğimden emin olabilirsiniz. Sevgiler... :)

  YanıtlaSil
 11. haha kesinlikle katılıyorummm :) Çok güzel anlatmışsın! Bazı insanlar gerçekten abartıyor sevgi sözcüklerini...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle cınımcım. :P ;)
   Hoşgeldin ayrıca. Teşekkür ederim değerli yorumun için. Sevgiler... :)

   Sil
 12. blogunuza şöyle bir göz atayım dedim ve o keyifli yazılarınızdan buna denk geldim. keyifli diyorum çünkü bir iki tanesini açıp okumaya kalktım ve esprili dille yazılmış yazılarınızı okumaya ve mümkün olduğunca takip etmeye karar verdim.
  yazdığınız konuya gelince size hak veriyorum. daha dün tanıştığı bir insana nasıl canım cicim denir bir türlü benim de aklım ermez :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz efeniiim, şeref verdiniz. Teşekkür ederim güzel görüşünüz için, çok mutlu ettiniz. Lütfen her zaman geliniz, güzel yorumlarınızı esirgemeyiniz. :) Sevgiler... :)

   Sil

Eee, yorum yok mu? Hiç mi yok?! :(