2 Mart 2015 Pazartesi

Ben senin suratına hınkırıyo muyum tiryakim?!
Her ne kadar son yıllarda bazı ortamlarda çok rahatsız olsam da, eski bi içici olmamdan mütevellit hoşgörülü davranıp, üstüne gitmemeyi, hırlamamayı becerebildim bugüne kadar. Ama işte sabrettiğim edeceğim anca bugüne kadarmış ve artıkın susmıyciiim mirim. Gün bugündür! Burama kaa gelmiştir, bu gidişe bi dur denmelidir! (Nereme kaaa geldiğini yazıyı okuyunca çok net tahayyül edebileceğine inancım tamdır. ;))

Şimdi nerden çıktı durup dururken diyebilirsin tabi. Hiç deme bence, teek tek saymak zorunda kalmıyım sigarasever iisancıkların bardağımı taşırma çabalarını. Tamam arkedeş, biz de içtik zamanında bayaca, hemi de fosur fosur, hemi de günde en az 1 paket, hemi
de otobüste, pastanede, yerde, gökte, olur olmaz her yerde. Lakin o zamanlar hem kendi bilinç düzeyimiz, hem de toplumun genelinin hali, beklentisi, yaşam şekli çok farklıydı. Kalite bilinci yerlerde depim depim depiniyodu. Kimsenin sigaranın zararıyla falan ilgilendiği ettiği de yoktu. Çoğunluk içiciydi, içmeyen garipti, ezikti nerdeyse, öyle saçma bi durum vardı, düşün artık gerisini. Hayatın normallerinin içindeydi sigara da sanki, yemek gibi, su içmek gibi. Ha bunlar orda burda sigara içip, başkalarını da zehirlemiş olmamı affettirir mi? Hayır, kesinlikle! O da benim öküzlüğümdü işin özünde. Bu vesileyle zamanında düşüncesizce, izinlerini bile istemeden yanında sigara içip rahatsız ettiğim kim varsa özür dilerim diycem, ama o bile yetersiz bence. Gerçekten üzgünüm. Aklımın oldukça kıt olduğu, kereste dönemlerdi zira.

Bugün öyle mi ama?! Gün oldu, devran döndü, insanlar bilinçlendi, saygı görgü nisbeten acık daha yol katetti. Sigara içmek değil, içmemek marifet sayılmaya başlandı. 'Sigara kullanmıyorum.' demek havalı, özenilesi bir ifade oldu. Fosur fosur içenler bile evlerinde sadece belli bir bölümde veya balkonda içmeye başladı. En başta kendi annem, babam, kardeşim bile iflah olmaz birer tiryaki olmalarına rağmen sırf kendilerine, yaşadıkları ortama saygılarından bunu yapar hale geldiler. Ee hal böyle olunca, eskiden rahatsız olmadığımız dumanaltı ortamlar da epeyce bi batmaya başladı pek tabi.

Geçenlerde yeni tanıştığım bi hanımın evine kahveye gittiydim. Hay gitmez olaydım, o düşünce ve nezaket fukarası tavrı, o gri perdeleri, o ahırdan hallice odayı görmez olaydım. Evin her yanına sinmiş sigara kokusunu duymaz olaydım. Hadi evinde yalnızken naparsan yap, istersen ölene kaaa iç, senin evin, senin hayatın. Ama evine misafir gelmiş be gidik akıllım, insan bi sormaz mı yakmadan önce, rahatsız olur mu diye. Nasıl ki misafiri kış ortası camın önüne oturtup, camı ağzına kadar açıp dötünü dondurmuyosan, nasıl ki en rahat yere oturtup, en hoş yiyecekleri ikram edip, gönlünü hoş tutmaya çalışıyosan, sigara yakmadan önce de soracağsın bi, sakıncası var mı diye. Yok anacııım, orada oturduğum süre boyunca resmen zincirleme yaktı hatun. Bi ara odadaki dumandan o kadar etkilendim ki, nefesim kesilir gibi oldu, pencereyi açtım 'izin isteyerek'. Neyse ki azıcık hava girince rahatladım. İşin ironisine bak ki, hanım beni zehirlemek için izin istemezken, ben nefes alabilmek için izin ister durumdayım, güler misin ağlar mısın. Gaz maskesiylen geleymişim, iyiymiş. Evladım madem içiyosun, bi ağır ol acık, vites düşür bi, iki sigara arasında bi 10 dk. nefeslen bari. Yok, içmiyo anacıım, yiyo sankim mereti.

Vesselam 2 saat kadar kaldım orada nezaketen. Sonunda kendimi nasıl attım apartman kapısından, nasıl çektim içime temiz havayı, nasıl buldumcuk delisi oldum anlatamam. Deriiin derin nefes almayı okkaaa abarttım, bol bulup, zavallı dumandan pısmış ciğerlerime buladım ki, az kalsın bu sefer de fazla oksijenden gidecağdım. Oksijen budalasına dönmüş vaziyette attım kendimi eve. Üstümü başımı fıydırdım hemen çamaşır sepetine, kendimi de duşa. Bi güzel dezenfekte ettim bünyeyi, arındım o pis kokudan. Yalnız öyle bi yıkanıyorum ki sinirle ve tiksintiyle, bi yandan da düşünüyorum kendi kendime, 'Ülen Türk filmlerindeki tecavüze uğrayan kızlar gibi, amma yıkandın, aşındırdın kendini, gören de bi travma felan yaşadın sanır be kızanım.' diye. Eee bu tecrübeden sonra bi daha da adım atarsam o sigara sevdalısı emzikli aplanın evine, zivt olıyım.

Bir de şu toplu taşımadan iner inmez, daha araçtan yere son adımını atar atmaz sigara yakıp, arkadaki zavallı senin ve ciğerlerinin içine tüküren cınslar var ya, onlara da dokandırmadan geçemem. Valla da olmaz, ısrar etme. Kusacam illa şu dakika, rahatlıycam artıkın. 

Yolda yürürken sigara içen tiplere oldum olası, kendim içerken bile sinir olurdum zati. Evladım sen anandan ağzında izmaritlen mi çıktın? Meme diye sigara mı dayadılar sana zırladıkça? Yaşayamıyo musun o zehiri çekmeyince 5 dk. daha? Ne bu aşk, ne bu tutku? Gözlerim yaşardı valla. Bi bekle 5 dk. daha, etrafındaki insanlar seyrelsin, uzaklaşsın bi senin duman deryası mıntıkandan, ondan sonra yak o mereti, ondan sonra zıç o ciğerlerinin, bedeninin içine? Ben gelip senin üstüne hınkırıyo muyum, kusuyo muyum da sen dumanınla bana tecavüz ediyosun canının istediği gibi yelloz?! Bi sabretmeyi öğren abi, efendi olmayı öğren, kendine de sövdürme orda burda ha bire en tutkulu keyfinle...

Ha, bu otobüs şöförlerinin yasak olmasına rağmen sinsi sinsi tüttürmeleri var bi de aracı kullanırken ya, işte orda da bi heyheylerim, cinlerim, perilerim üşüşüyolar tepeme, ya sabır çekmekten, şişim şişim şişmekten hafif yerimden havalanır, uçmaya meyleder anlarım bilem oluyo abartısız. A be kalasım şüferim, otobüs zaten kendi başına yeterince mide bulantısı müsebbibi, dur kalklarıyla, nefes ve ter kokularıyla, ayakta patates çuvalı gibi sallandırmalarıyla, bi de üstüne o sigaranın dumanı benim anamı belliyo senin haberin var mı? O sigarayı dötünde söndürmek, yanık sigarayı hap gibi yutturmak, o pıyıklarını tek tek, itinayla sigarayla közlemek gibi hayallerle halvetteyim, ruhun duyuyo mu? Tabi ki duymuyo. Gavat sakin sükut tüttürüyo zehirini sen bu hayallerle debelenirken. Ama eğer şu alemde hak hukuk sistemi varsa gerçekten ve hak yiyenler cezasını çekecekse bi gün, o benim yolamadığım pıyıkları birileri benim için yolacak, yanan sigaraları sana teeek tek yedirecekse, ben de hakkımı helal etmiyorum abi size! Sana da, yolda yürürken sigara içip, ciğerlerimi, ruhumu karartana da, kapalı ortamda izin almadan içip, nefesimi tıkayana da! Bu da böyle biline...


***********************************
Not: Paylaşımları lütfen copy/paste ile değil, alttaki butonları kullanarak yapalım. :) 

Blogtaki yazıların tüm hakları Mimikli Böcek yazarına aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, kopyalanması veya yayınlanması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na göre yasaktır!

39 yorum:

 1. "Fıydırdım" da takılı kaldım ben. Böyle sevimli bir kelime olabilir mi... Ege civarlarına özgü yanılmıyorsam. "Koyver gitsin" manasında da kullanılıyor muydu? eğer öyleyse hepsinin yedi ceddine "Fıydır gitsin" :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, atıveeedim gitti manasında oleyyo. ;) E biz de ucundan Ege şivesini kapmış olabiliriz acık Balıkesir'li olaraktan. :)

   Sil
 2. O iğrenç kokudan, insanın fanilasına kadar işliyor! nefret eden biri olarak bu yazını artı 1 değil artı 10'lamak isterdim.
  Hay eline, kalemine, klavyene sağlık.
  Yalnız hayatım niye kendine eziyet ettirdin sonuçta misafirsin sen, ben sigara dumanında duramıyorum, migrenim var filan diye de uydursaydın (ilki yalan değil hadi ikincisi yalan olsa da o da kadın kırılmasın diye söylenmiş beyaz yalana girer)
  ben öyle yapıyorum sonuç alıyorum:) bir daha seni çağırırsa kahveye, çaya, kusura bakma hayatım ben o gün ayıp olmasın diye söyleyemedim, ben sigara dumanından aşırı rahatsız oluyorum...içmeyeceksen geleyim de..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağol Müjde. Ne güzel efendi gibi ifade etme yolu bulmuşsun. Ama sanırım ben böyle incelikleri karşıdan bekliyorum hep. Onun düşünmesini bekliyorum niyeyse. Bugün bile kafede yanımda oturan kadının tüm dumanı benim ağzımdayken, nasıl diyeceğimi bilemedim iki saat. En sonunda karşımdaki arkadaş farkına vardı da, gel sen bu tarafa geç, biz yan yana içelim, sana gelmesin dedi. Kırmak istemediğimden işte hep. İyi değil ama böyle, senin yöntemi bi deneyeyim ben. ;) Öpüldünüz efenim... :)

   Sil
 3. Sigara icmiyorum.sigara icenlere de anlam veremiyorum..bana cok mu cok gereksiz maliyet gibi geliyor. Vede saglik acisindan dusununce pek de guzel nir durum&degil hani..umarim&herke birgun&sigara icmeyi bırakır..ben 3 kisiyi sigarayı biraktirdim :))) darısı. Basiniza

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne hayırlı bir iş yapmışsın. Çok gönülden kutluyorum seni. Ve hatta bu işi genişletip, nicelerine bıraktırmanı dilerim. ;) Ben bırakalı çok oldu. Bi de şu dibimde içenlerden kurtuldum muydu tamamdır... :)

   Sil
 4. Merhaba blogunuzu cok begendim.Ben ve arkadasim blog uzerinden 8 Mart Dunya Kadinlar Gunune ozel blog tanitim etkinligi duzenliyoruz bir cok kategoriler var hangisi size uyarsa ona yazilip diger bloglar tarafindan kesfediliyorsunuz.Katilirsaniz cok sevinirim daha dogrusu bu blogu okuyan herkes katilirsa cok mutlu olurum,gelin blogunuzu tanitalim :) http://izmirleydisi.blogspot.com.tr/2015/03/8-mart-blogger-bulusmas-8-march.html

  YanıtlaSil
 5. Ebedi dumansız hava sahası modunda yaşadım. Sigara içenlerle arkadaş bile olmam o derece.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne şanslı ve aklı başındasın bu seçiminden dolayı. Kutlarım. Arkadaş bile olmama boyutuna gelemedim henüz, şimdilik izinsiz beni dumana boğanlardan uzak durma kararı alabildim bi tek. Bu da bi şey... ;)

   Sil
 6. benimde nefret ettiğim konuları anlatıyorsunuz.özellikle önünüzde yürüyen kişinin sigarasının dumanının yüzünüze gelmesinden nefret ederim.hamileyken az kavga etmedim bu konuda:))) sabah bulantısı ile baş etmeye çalışırken birde milletin pis dumanı ile uğraşırdım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya, hele bi de hamileyken, her kokuya tahammül sınırları düşmüşken. Dışarıyı bırak, bir de odada hamile kadın olduğunu göre göre sigara yakmaya kalkanlar var ya, tam ıslak banyo terliğiyle dövülesiceler...

   Sil
 7. heyooo mimikli bacııım gıııı korkulur sendeeeen :) ben de bir zamanlar içiyordum üniversitedeyken ve sonra biraz çok değil ama zannedersem kokusu rahatsız ettiği için başladım. neyse geçmiş zaman ola ki.. ay şimdi çok mutluyum nefret birşey. bir de şöyle dışarıda ohh mis dersin hava o sırada bir duman gelir tüm tılsımı bozar, mis dersin birden ağır parfüm. dünya kokusuzluk günü yapmak lazım.
  ohh ohh mis gibi çemkirdin mimikliiimm öperim koskocamaaaan :) çok tatlı tatlı hönkürdün geneeee :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. He ya, ohmis derken parfüm kokusu var bi de di mi. Dünya kokusuzluk gününü tuttum ben, varım kardiş. ;)
   Senlen bi hönkürük çemkirik sevenler derneği felam kursak diyorum mirim?! :P

   Sil
 8. 2 saat iyi dayanmışsın :) Ben anında çıkardım, nezaket filan demem arkadaş canımı yol ortasında bulmadım hele o yelloz için hiç bulmadım der hadi eyvallahı çekerdim. Evimde sigara içirtmem valla misafirmiş anlamam sigara içecekse çıksın balkonda dötü dona dona içsin umurumda olmaz. Eve sinen tek sigara kokusu bile günlerce çıkmıyor sonra. Otobüsten inenleri anlatmışsın ya birde binenler var tam kapı önüne kadar gelip o sigaranın dumanını içine ardı ardına çekip çekip sonra adımını otobüse atıp pof diye içeriye üfleyenler var ki işte o an ben de bir pof deyip onu gerisi geriye otobüsten itesim geliyor. Ay neyse saban sabah bu kadar yeter duman altı muhabbet dumansız bir gün diliyorum arkadaşım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Valla basıp çıkanı da yadırgamam. Çünkü bu sigara konusunu direk saygıyla alakalı görüyorum ben. Kendine ve karşındakine duyduğun saygı yerindeyse böyle bir davranışta bulunamaz zaten insan. Bizim evde de hiç sigara içilmez. Balkonda kül tablası var. Onu bile elime alıp, boşaltmak, yıkamak midemi bulandırıyor.
   O otobüse binerken dumanıyla girenleri iyi hatırlattın, onlarınki daha da beter nitekim. Allah akıl fikir, farkındalık ihsan eylesin, ne diyelim. Sana da dumansız, mutlu bir gün dilerim. Sevgiler... :)

   Sil
 9. duygularıma tercüman oldunuz yemin ederim.. ben siraga içilmeyen ortamda büyüdüm. annem babam sigara içmiyorlar.. sadece abim 18 ine gelince içmeye başladı şimdi eşim içmiyo kayınpederim içiyor. o değil de eltimin ailesi içince ikram ediyor içmediğimi bilerek. siragayı 1 metre ötemde içsende kokusu gelir midem bulanır.. ne faydası var sana kendini zehirliyorsun içmesene derim sevdiklerime.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eskiden içiyor olmama rağmen ben bile bu kadar rahatsız oluyorsam, sizin gibi hiç içmeyenlerin halini tahayyül bile edemiyorum. Bolca sabırlar diliyorum. :) Sevgiler... :)

   Sil
 10. Ayy eline diline kalemine aklına ne bileyim işte bu yazıyı sana yazdıran her yerlerine sağlık...Resmen içimi dökercesine okudum. Hemen de aşağıdaki butonları kullanaraktan kendi facebook hesabımda paylaştım :)
  Daha iki gün önce metro çıkışında yürüyen merdivende yeryüzüne ulaşmaya çalışırken hemen arkamdaki gerizekalı adam yakmış sigarayı tüttürüyo! Nasıl kaçtığımı bilemedim valla!
  Ne diyelim allah ıslah etsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Burcuuuk beğenin ve paylaşımın için. :) Demek ki ortak derdimiz. Ama işte nezaketten kimse ağzını açamıyor sanırım. Bence devlet bu işe el atmalı. Yolda yürürken, evde otururken de yasaklanmalı. :P :)

   Sil
 11. çok sinirlenip çok bunalmışız sigara içmeyen bir insanın sigara içilen bir ortamda 1 dakika bile geçirmesi çok zor bunu tabi sigara içen insanlar anlayamaz zaman zaman hepimiz yaşıyoruz bunun sıkıntısını şükür ki ne eşim kullanıyor ne de ben.ne diyelim inşallah zaman ilerledikçe daha duyarlı hale geliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki içmeyenin halinden içenler anlamaz. Ama ben içtiğim zamanları hatırlıyorum, bulunduğum ortamda sigara içmeyenler varsa kendim yakarken bile rahatsız olur, bi sorardım rahatsız olur mu diye. Bu kadar duyarlılık bile işi çözer aslında. Ama nerdeee... Bazılarında duyarlılık yerlerde sürünüyo malesef. :)

   Sil
 12. On metrekare bir odada benden başka beş kişinin sigara içtiği bir yerdeydim. Camı açtığımda da soğuk diye kapatıyorlardı. Doğrusu bankada sigara içme yasağı getirildiğinde yabadabaduuu olmuştum.

  Şimdi ise kafelerde dışarda oturamıyoruz. Yolda giderken hep tedirgin olmak durumundayız , dediğin gibi arabadan inen sigaraya saldırıyor. Bir de kapının önüne çıkıp da sigara içenlerin izmaritleri yere atması tam bir pislik. Hayır madem her allahın dakikası kapıdasın bnir kültablası koy oraya hiç mi batmıyor yerdeki yığın gözüne.

  Oh, rahatladım biraz:-)

  YanıtlaSil
 13. Dur dur, stad konserinde sigara içenlere çemkirmemişim henüz. Kardeş, burası tıkış tıkış bir konser alanı, vücudumun sınırlarını zor belirliyorum zaten senin elindekinin dumanını solumamdan geçtim bir de hoplayıp zıplarken gözüme sokacaksın!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynısını ben de yaşadım yasak gelince. Hatta geçen bahar açık bi kafede dumanaltı olup, dellenmiş, facebookta 'bence açık alanlarda da yasaklanmalı' diye yazı atmıştım. Birkaç ay sonra açık alanları da kapsayan düzenleme duyuruldu. :) Şimdi yürürken de yasaklansın dileklerimi gönderiyorum, secret mecret her türünden hemi. ;)
   Stadda yaşamadım, ama gerçekten o da depelemelik, ünüğünü sıkmalık bi haleti ruhiyeye sebep olurdu sanırım...

   Sil
 14. Simyacı'da vardı ya "bir kum tanesine bakarak çölü anlayabilirsin" diye. Sigara konusu bir örnek,toplumun hoşgörü ve saygı eşiği eksi bakiyede resmen...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tek cümleyle vurdun valla Kadriye. Simyacıyı okumuştum, ama bu cümleyi unutmuşum. Not alayım bi kenara. ;) Sevgiler...

   Sil
 15. ouu okuyunca hakverdim içici olmama ragmen bunları yapmıyormuşum ya köşe bucak ya cam kenarı :)) ama bak soforlerı bende anlamıyorum zaten millet lego gıbı bırbırıne gırıyo birde arabanın kendı döşeme kokusu ustune sıgara ona ben bıle katlanamıyorum yemınle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Döşeme kokusu üstüne sigara dedin, geldi burnuma kokusu hemen. :/ Bak sigara içen biri bile bazı durumlardan rahatsız olabiliyor. İşte bunu anlatmaya çalışıyorum. İçen çok arkadaşım var, ama işi adabıyla yapan çoğu neyse ki. Senin gibi, cam kenarı, aspiratör altı. :) Ya da ne bileyim, en azından bi izin isteyip içenler. Onlara can feda...

   Sil
 16. Bayildim yazina , izin alip pencereden nefes almana , eve gidip yikanmana :) sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya, di mi. Gülerim ağlanacak halime işte benimkisi de. :)

   Sil
 17. Ben bazen kendi yazılarımı başkalarının yazısıymış gibi arkadaşlarıma okutuyorum. Yazım hakkında saf bir yorum almak hoşuma gidiyor çünkü. Bence o kadına da bu yazıyı okut. Hem hayıra girersin. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demek bu kendi yazısını başkasına aitmiş gibi arkadaşlara okutmak bi blogger eğilimiymiş. :P Ben de yapıyorum çünkü. Ama o arkadaşa okutmaya uğraşacağıma evine gitmem daha iyi. Basmaz çünkü okutsam bile. ;)

   Sil
 18. Bıktık gerçekten artık sokakta, durakta, şu güzel kafelerin şu güzel bahçelerinde bu zehiri solumak zorunda olmaktan, bunu yapan insanların sorumsuzluğundan bıktık artık.... Sigara içen herkes gözüme birer zavallı görünüyor. Her ne kadar içlerinde sevdiğim insanlar da olsa:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de sevdiklerim var malesef sigara içen. Ama sigara içmek ayrııı, yemek ayrı şey tabi. Bazı arkadaşlarım var ki, sigara içtiğini bile anlamazsın, açık havada vs. içer, hemen ağzına nane bilmem ne sıkar, halleder bi şekilde. Ve böyleleri kendileri bile rahatsız olur kapalı ortamda çok fazla içilmesinden. Ama kimileri de var ki, insan değil mübarek, yürüyen kül tablası... :/

   Sil
 19. ha haaa yau sen herşeye kızıyon ama yaaa. evde sigara ben de hiç dayanamam valla aman aman :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Napiiim Deep ama ya? Saygısızlık değil mi yani? İzin bile istemeden üstüme başıma duman kusup durmak?! :/ Kızarım tebi o zaman... :)

   Sil
 20. Ay ne güzel bir sigara yazısı olmuş ağzına sağlık ya. Sigara içenlerin kendilerine hak gördükleri bencillik kapasitesi beni hep şaşırtmıştır. Haklı kızgınlığına ortağım... Şimdi sitene katıldım, sen de bana gelirsen çooook mutlu olurum. Bende kahve var, çay var, kitap, kozmetik var ama sigara yok söz :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler güzel yorumun için. Tam dediğin gibi, kendine hak gördükleri bi durum var ortada, bi de kızıyolar ya orda burda yasaklanınca, empati ve saygı sıfırın altında bi kısmında malesef. Gelirim helbet, seve seve. Hele bana kahve de, canımı ye, fizana gelirim valla. ;) Sevgiler... :)

   Sil

Eee, yorum yok mu? Hiç mi yok?! :(