16 Ağustos 2015 Pazar

MOĞLA'DA Bİ GÜZELKÖY VAAAMIŞ...
Geçen aylarda yine elim işteyken, gözümü oynaştıracağım bir dizi mizi bulayım diye bakınırken, nasıl oldu bilemiyorum, Güzel Köylü diye bi diziye denk geldim. Önceki yazılarımı okuyanlar eyi bilir, bendeniz ütü mütü yaparken işi eğlenceli hale getirmek maksadıylan güldürüklü şeyler izlemeyi severim. Zaten genelde de izleyeceksem bi şeyler, acıklı, kanlı revanlı, ağlamaklı şeyleri pek sevmem, izlemem. Eğlenceli şeyleri tercih ederim. İşte yine  bi gün, benzer bi halet-i ruhiyeye girmişken denk geldim Güzel Köylü'ye.

Başta isminden dolayı güzel bir kızın köy maceraları mı ki diye bi önyargı yaptım açıkcası, ama sonra bir bölüm izleyeyim, beğenmezsem bir dahaki ütüye başka bi şeyler bakarım deyip, açılışı yaptım vesselam. Ve ilk bölümde bu dizinin önümüzdeki aylarda ütü arkadaşım olacağını da anladım hemen. Eee, bu kadan beğenince de yazmak, paylaşmak farz oldu,
boynumun borcu oldu pek tabi. 

Her şeyden önce dizide Ege ağzını gerçekten çok iyi gözlemlemiş ve kullanabilmiş oyuncular. Gerçekten takdire şayan bir iş çıkarmışlar bu anlamda, Sezar'ın hakkı Sezar'a. Genelde böyle yöresel yapımlarda o şive ille bi abartılır, batar insanın kulağına. Oturmaz bi şekilde oyuncuların diline, her nasılsa eğreti durur işte, hatta tırmalar eni konu insanın kulağını. Lakin Güzel Köylü'de çok az hissettim bunu, çok çok az. Dizinin güzelliğini, doğallığını, samimiyetini bozamayacak kadar az. Hiç üstünde durmaya değmez bu sebeple.

Hüsnü, Dudu, Gül ve Hilal

Öte yandan dizideki karakterler cuk diye oturmuş bi kere. Ancak tanınmamış birçok yeni yüz olmasına rağmen, bu kadar başarılı bir iş çıkmış olması da ayrı konu tabi. Tüm oyuncuları genel anlamda çok beğendim, ama beğenmekten öte geçtiklerim de var helbet. Mesela oyuncu Zerrin Sümer'i zaten tanır, beğenir, severdim. Emmee Sultan Ana karakteri de bi başka güzel oturmuş sanki üzerine. O bi alık bi uyanık, dediğim dedik, çaldığım düdük halleri, o boyanıp süslenip Niyazi'ye pozlanmaları, o zengingönüllü kararları, kendi ninemin sıcaklığını hatırlatan saf, anaç ve korumacı nasihatları insanı kah güldürüp, kah kızdıran, kah içini ısıtan, kaynatan türden. 

Sonra o Kamuran'ın bitmek bilmeyen saf aşkı uğruna düştüğü safsalak durumlar, o eşek osurdukça gözlerini belertip 'Nassın Cemal?' deyişleri, totosu tutuştuğunda tazı gibi koşuşları, her bi şeyi olur olmaz yerde ağzından kaçırışları, kısacası her hali gülümseyerek, bayıla bayıla izlemelik tek kelimeyle. Bir rol bir kişiye bu kadar yakışabilir, bir oyuncu bir karakteri bu kadar güzel canlandırabilirdi. Şunu da belirtmeliyim ki, Kamuran'ı canlandıran Esin Civangil'i ilk kez bu dizide izledim. Daha önceden herhangi bir sempati duymamdan dolayı bedavadan torpille beğenimi kazanmış değil kesinlikle, ekmek mushaf çarpsın ki. :P 

Bünyaamin'in ağzıyla Nürten :), Kamuran ve annesi

Şimdi yazarken farkettim de, sanırım bu dizide ana karakterlerden çok yan karakterleri sevmişim ben. Tamam esas oğlan yakışıklı Cemal'le, esas kız Gül'ü izlemek de çok keyifliydi elbette, ama bence bu diziyi bu kadar vazgeçilmez yapan asıl yan karakterlerdi. Naçizane fikrim, hissiyatım bundan ibaret. Cemal'le Gül kusura bakmazlar herhal? :P Yalnız gerçekten arkadaşımın kalbini kıracakmışım gibi hissediyorum ya şu an, deli miyim neyim... :)

Muhtar Niyazi Gittigider
Sonraa Erkan Sever'in canlandırdığı muhtar Niyazi Gittigider gönlümde taht kuran bir diğer karakter. Bu oyuncuyu da ilk kez bu dizide izledim ve hani bazı oyuncular insana, o karakterde, o mekanda gerçekten yaşıyormuş duygusunu verir de, gidip göresiniz gelir ya, işte tam da bu duyguyu yaşattı muhtar Niyazi bana. Dolayısıyla kendisini bir başka dizide veya filmde görünce Niyazi'nin gerçek olmadığını idrak edip, hayal kırıklığına uğramaktan korkarım içten içe. :) Enn özleyeceğim repliği de 'Güzelköy Muhtarlığı'ndan bildiriliiii...' diye girizgahı yapıp, diyeceğini dedikten sonra, olayı 'Bana bakın len! Hadi gene eyisiniz, yiyceeeniz ağşama löp löp lokmaları...' samimiyetine bağlaması. :) Bi öpesim geldi bak hindi aklıma gelince... ;)

Zaten birçok başka yapımdan yüzüne aşina olduğum, Ahmet Mümtaz Taylan, yani dizinin Hüsnü'sü ayrı bi samimi, olduğu gibi, sevilesi, eli öpülesi karakteri. İzlerken duygusallığı ve bildiğimiz Türk babası halleriyle defalarca gözlerimi yaşartmış muhterem kişisi. Evlatlarına karşı tatlı sert duruşu, Dudu'ya olan aşkı, hoşgörüsü, sahiplenişi, ailesine karşı halden anlayan, kollayıcı, koruyucu duruşu, anlatılmaz, hissedilir cinsten. Ahmet Mümtaz Taylan'ı başka herhangi bir yerde böylesi uzun süre ve alıcı gözle izlememiştim. Açıkcası şu an başka nerelerde oynamış, onları da izlesem bi duygusu var içimde, itiraf ediyorum. Bi nevi Uğur Yücel gibi yer etti kendine gönlümde, hani nereye gitse oraya gider, nerede oynasa, orayı izlerim gibisinden.

Veee geleyim dizinin eeen renkli, en adam olmaz, en üçkağıtçı ve hileci, en çok güldüren, en bu adam nerdeymiş bugüne dek yahu dedirten, en Konya'lı, en yalaka damadı Bünyaaamin'e. Adını yazarken bile içim ısındı, sırıtma geldi yeminlen. :) Oysa ki caağnım Bünyaaamin'i canlandıran Toygan Avanoğlu Muhteşem Yüzyıl'da da oynamış. Hatırlayamadım niyeyse. Bana göre kendisi bu dizide doğmuş, ete kemiğe bürünmüştür mirim. Zira Bünyaaamin gibi deli depelek, manyak sepelek birine kan olmuş, can olmuş, böylesine gıcık bi karakteri, bukkaaa sevdirebilerek gönlümü kazanmış, hatta bununla da kalmamış tam anlamıyla taht kurmuştur. Bi kere o modifiye kırmızı arabası Ateş Parçası'na olan aşkı, tutkusu, her daim ayağından çıkarmadığı beyaz çorapları, Konya'lı ağzı, bunalıma girdiğindeki mimikleri, zeki ve kurnaz, ama bir o kadar da safsalak halleri, her durumdan sinsice, tilkice nemalanma çabaları, ne olursa olsun hep haklı, hep çığırtkan tavırları tam seyirlik, keyiflik. Eenn çok da 'araba gitti yaaa!' repliği eşliğindeki mimikleri bitirdi beni. :) Aslında gerçek hayatta karşıma çıksa, kuvvetle muhtemel ikinci gün ünüğünü sıkacağım, beyninin bekmezini akıtmak isteyeceğim bir karakter, gel gelelim Toygan Avanoğlu her nasıl ettiyse, evirmiş çevirmiş, böylesi bi uyuz tipi sevilesi, hatta bulduğun yerde öpülesi kıvama getirmiş. Valla bravo! Çok çok çok sevdim, beğendim. Hatta keşke kendisiyle tanışma imkanım olsa bile dedim. Hatta daha da ötesi olsa, Kamuran'la ikisini birden tanıma, arkadaşlık etme fırsatım olsa bile dedim, ne yalan söyliyim. :) Yalnız neden ben hep böyle deli depelek tiplere aşık oluyorum diye de düşünmüyo değilim hani bi yandan. Yoksam bu durum, 'hacı hacıyı Mekke'de, hoca hocayı tekkede, deli deliyi dakkada bulur' sözünün benim narin bünyemde zuhur olmuş hali midir nedir?! 

On numara Bünyaamin :) <3

Farkındayım daha bahsetmediğim, diziye tat veren, renk katan çok başarılı oyuncu ve karakterler var. Bunların başında da her hücresiyle tam bir anaç köylü kadını Dudu'yla naif kızı Hilal gelir nitekim. Onları da diğerleri gibi dadından yiyemedim, yisem de yimelere doyamadım desem yeridir. Ve fakaat tek tek bahsedip okuyanları bunaltmak istemediğimden ve de doğal olarak gönlüme taht kurmuş oyuncu ve karakterleri ille de herkesle paylaşmak, herkese izletmek istediğimden kısa kesiyorum. (İyi ki de kısa kesiyorum yalnız. Bi de kesmeyeymişim, Güzel Köylü romanı olcekmiş eyicene bi. ;)) Neticede mirim, senaryosuyla, oyuncularıyla, mekanlarıyla ve süprizleriyle Bünyaaamin'in ağzıyla 'On numara dizi yaw, vallaha bahh!'. :)   
    

Bu vesileyleee bu dizide emeği geçen herkese, ama herkese yürekten teşekkürü borç biliyorum. Yaşattıkları güzel duygular için, ütülerime, mutfak saatlerime, yemeklerime, kötü hissettiğim anlarıma eşlik ettikleri, renk kattıkları ve neşelendirdikleri için minnet duyuyorum. Ve deee, ufacık da olsa bi umutla, umarım bi mucize olur da birileri zaten tutulmuş, sevilmiş olan bu diziyi devam ettirme kararı alır ve ayrılmayız Güzel Köylü'lerle deyip, hepiciğine koccaman sevgilerimi gönderirkeeeen, sizlere de vaktiniz olursa ve bi şeyler izlesem de gülsem, eğlensem derseniz bi gün, açın izleyiverin gaaali, pişman olmazsınız deyyoruuum... :)

***********************************
Not: Paylaşımları lütfen copy/paste ile değil, alttaki butonları kullanarak yapalım. :) 

Blogtaki yazıların tüm hakları Mimikli Böcek yazarına aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, kopyalanması veya yayınlanması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na göre yasaktır.

16 yorum:

 1. moralim bozuktu anne ve babama çıkışmıştım arasından bu yazı gülümsetti. işitme engelliler için altyazı olsa izleyeceğim ama yok :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu bana o zaman, yazıyla da olsa güldürebildiysem. Ben de yorumunla mutlu oldum bu yüzden. Keşke altyazılı olsaydı, bak şimdi ben de eksikliğini kocaman hissettim böyle bir uygulamanın sayende... :/

   Sil
 2. cok sekersin sen yaaa tatliiiim yaaa ^-^
  bu dizinin yapimcilari sana plaket versinler. bir diziyi kimse boyle anlatmamistir:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :* O sizin şekerliğiniz efenim. Beğenmene sevindim kırmızı saçlı kız. ;) <3

   Sil
 3. ahaha süper annemle bitirdik bizde bunu tv deki sağlam dizilerden biriydi. Biraz vakit geçsin bi nostalji treninde yanıma alıcam Güzel Köylüyü yine :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı şeyi ben de düşündüm valla Fok Bıyığı. Bi süre sonra bi daha izlemeli diye. Aklın yolu bir. ;) :)

   Sil
 4. Ben tv de çok denk geldim ama seyretmedim hiç. Yazınız daha evvel okusaydım mutlaka şans verirdim.Paylaşım için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Neyse, tekrarları yayınlanırsa şans verirsiniz en azından. ;) Ben teşekkür ederim güzel yorumunuz için. Sevgiler. :)

   Sil
 5. Arada sırada bir, iki kez baktım ama sonra devam edemedim. Ben de beğenmiştim. Hayat öyle çekilmez ki, romantik komedileri seviyorum:) sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman da Bücürük'üm gelmiiiş. :) Ne güsel, ne mutlu. <3 <3 Öptüm ikinizi de bücürükle annesi. ;)

   Sil
 6. O kadar çok dizi var ki piyasada, arada güzelleri çıksa da kaçırıyoruz maalesef. Güzel köylü'yü hiç izlemedim mesela... Ön yargı var biraz tüm dizilere bende, mesafeli duruyorum.
  Ben de dizilerde yan karakterler bulur onlara takılırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kahve Yanı, cevabım geciktiği için kusura bakma. :/ Bende de var o önyargı malesef. O yüzden de mesela bu dizi bittiğinden beri izleyecek birşey bulamadım hala. :) Nabalım, biz de bu modellerdeniz demek. ;)

   Sil
 7. Merhaba blogunu takibe aldım. Benimde naçizane kozmetik üzerine bir blogum var :)
  Senide kendi keşif etkinliğime bekliyorum. Uğrarsan sevinirim :)

  www.beautybygizzy.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 8. Haklısın...Cemal ile Gül değil de yan karakterler süper bence de....Hatta senin yazını okuduktan sonra farkettim ki baş Cemal ile Gül'ün sahnelerinde ben sıkılıyorum....Sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne yalan söyleyeyim, ben de o sahnelerde sıkıldım. Ama hadi yazının içinde olumsuz bi şey olmasın diye yazmadım. :) O da nazarlığı olsun bu kadar güzel bir dizinin artık. ;)
   Sevgiler bendeenn... <3

   Sil

Eee, yorum yok mu? Hiç mi yok?! :(