26 Aralık 2014 Cuma

Okuyan Adam
Metroda karşımda oturan adam kitap okuyo deminden beri. Kıyafeti mahalle kıraathanesinden yeni çıkmış gibi, saçlar yandan taranmış, elinde tesbih, parmağında kocaman bi taşlı gümüş yüzük, yan tarafına da belli ki içinde kitabını taşıdığı, ucuz bi market poşeti sıkıştırılmış. Ne var yani diyosun dimi adam kitap okuyosa? Bi şey yok tabi. De, adam kitabı, okumayı yeni öğrenmiş çocuklar gibi okuyo, ağzını kıpırdata kıpırdata, bıdı bıdı. Belli ki kitap okumaya yeni başlamış.

Niyeyse adamı iki saat kesmekten kendimi alamadım. İlginç, normalde eline asla kitap almayacağa benzer bi tip olduğundan ve hiç böyle birinin elinde kitap görmediğimden
kuvvetle muhtemel. Önce bi anlamaya çalıştım, okuyo mu, okumayı mı öğrenmeye çalışıyo diye. Hayır, bildiğin okuyo adamcağız sayfaları çevire çevire. Sayfaları çevirirken de baş parmağının yarısını yalıyo nerdeyse, ama rahatsız etmiyo niyeyse, sevimli bile geliyo bi şekilde. Sonra kitaba baktım, adına, ders kitabı falan mı ki diye, hani mecburiyetten çalışıyodur, bıdı bıdı okuyarak aklında kalıyodur belki diye. Yok, o da değil, romana benzer bi şey okuyo. Dalmış da bi de eyiden eyiye, ruhu bile duymuyo meraklı gözlerimi, kafamdaki soruları. Resmen içimde saklı meraklı Melahat rahat bırakmıyo yol boyunca. Adamın çorabının rengine, pantolonunun ütüsüne kadar inceliyorum inene kadar. Ne kadar ayıp! :/  Hatta adam indiğinde resmen üzülüyorum, yarım kaldı dikiz keyfim diye. Deli miyim neyim...

Sonunda bir yandan kendime çemkirirken 'Amma önyargılısın, ne var yani, kahvehanedeki adam kitap okuyamaz mı, kılığına kıyafetine mi bakar okuma merakı?!' diye, öte yandan da mutlu oluyorum içten içe, elin adamının kitap okuyuşuna. Öyle deme ama, elin adamı da olsa, aynı topraklarda yaşıyoruz, aynı havayı soluyoruz işte adamla. Okuyan, düşünen insan dolsun her bi yanım, ne güsel. Okusun da, kim okursa okusun, nasıl okursa okusun işte. Yeter ki çoğalsın okuyan, düşünen sayısı şu memlekette. Tabi okumak yetmez, ne okuduğu da bir o kadar önemli öte yandan. Güzel şeyler okumak, dinlemek, izlemek gerek. Seçici olmak gerek. Ivır, zıvır, ne idüü belirsiz çöp doldurursan kafaya, çöp çıkar ağzından, yüreğinden, her bi yanından. Toprağa ne ekersen, onu verir geri. İnsan beyni, ruhu da öyle değil mi?! Öfkeyle, şiddetle, nefretle doldur; embesil diziler izle, saçma sapan dergi ve gazeteler oku, ne idüü belirsiz insanlarla takıl; ekme, biçme, besleme, bırak kendi haline, börtü böcek, çalı çırpı sarar her bi yanını... Öte yandan güzellik, sevgi ek, düzgün insanlar, kitaplar, seyirlikler al hayatına; besle, sula, havalandır, bi de bırak şööle güneşin sıcacık koynuna, bak ne güzel meyveler verir, tad verir, ihya eder etrafını, dünyasını, dokunduğu her bi şeyi...

***********************************
Not: Paylaşımları lütfen copy/paste ile değil, alttaki butonları kullanarak yapalım. :) 

Blogtaki yazıların tüm hakları Mimikli Böcek yazarına aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, kopyalanması veya yayınlanması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na göre yasaktır!

40 yorum:

 1. Alışmamışız çevremizde okuyan insana, konu komşuya, şaşırıyoruz elbet. Gerçi üniversitelilerin elinde bile okul notlarından başka bi şi göremiyorum ben. Okunsun da kim, neyi okursa okusun,evet.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eee, Japonların yılda 25 kitap okumasına karşın Türklerin 10 yılda 1 kitap okuması gerçeğine bakarsak, hele de kılık kıyafet de şekilse, şaşırtıyo tabi doğal olarak. Ama gerçekten şirindi adam, bu da bi gerçek. Her haline rağmen, yakışmıştı eline kitap... :)

   Sil
 2. Az biraz ön yargımız var, genel olarak. Ondan kurtuluşumuz yok gibi. Ama sevindim, kitap okuyor olmasına. (bak bunu derken bile az biraz ön yargı kokmuyor mu cümle?)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E var tabi Dr. Blue? Ama haklı bi önyargı ona bakarsan. Okuyan insanın hali tavrı, giyimi kuşamı haliyle başka oluyor. Öte yandan zaten kahvehanedeki tiplerin ne işi var orada, zaten okusalar orada olmazlar. Bence bu adam kahvehane kültüründen kurtulmaya, boyut değiştirmeye meyletmiş, ama henüz değişim dışa vuracak kıvama gelmemiş, güzel gönüllü bi adamcağızdı. Çığ gibi çoğalması dileğiyle böylelerinin... :)

   Sil
 3. Okumak güzel şey. Ilk okul öğretmenim okuyun illa ki okuyun derdi. Mutlaka fayda göreceksiniz. Ben de buna inandım hep. Okumak iç dünyamıza ışık tutarak dış dünyamızı aydınlatıyor. Ve ışık etrafı aydınlatıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ha şunu bileydi herkes! Teşekkürler güzel yorum için. Sevgiler... :)

   Sil
 4. Kahvehane deyip geçmeyin ama, diğer adı kıraathanedir. Kıraat, Arapça okumak demektir; hane ise ev. Siz kahvehanelerde ne yapılıyor sanıyorsunuz :p

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hmm, sabah sabah bi şey daha öğrenmiş oldum. O halde kahvehaneler zaman içinde bi hayli amacını aşmış görünüyor. ;)

   Sil
 5. Akıllı telefonlar çıktığından beri okuyan birileri bulmak zorlaştı azizim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç sorma mirim. Oysa çoğalması gerekir bana göre. Benim telefonumda da her zaman bir iki kitabım olur yolda belde okumalık. Ne büyük nimet ki yanında koca koca kitapları taşımadan da okuma imkanı veriyor. Ama tabi oonca oyun bilmem ne varken, kitap da neymiş canım! :/

   Sil
 6. Haklısın toprağa ne ekersen onu verir.Kitap okuyarak doldurmali insan kendini ki konuştuğunda farkı olsun: ))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amca da geç de olsa çözmüş olmalı bu gerçeği. :)

   Sil
 7. Ay çok beğendim bu macerayı ben! Burda bir barın önünde yıllardır köfte-ekmek satan bir Arif Abi var. Bir gece sıramızı beklerken, tezgahın üstünde, ayranların mayranların arasında bir tane Rus klasiği gördüm, hatırlamıyorum hangisiydi. Resmen gecenin 4'ünde sarhoşlara köfte kızartırken kitap okuyordu adam. Bence benim kitap okumamla, onun kitap okuması bir değil mesela, Arif Abi'ninki gerçekten kitap okumayı istemek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de sizin Arif abi hikayesini çok beğendim. İşte bunu herkes yapsa, bak gör neler olur bu memlekette. Aaah ahh! ;)

   Sil
 8. Kitabın ismini merak ettim.. Onu göremedin mi??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aslında okudum o gün. Hatta bi bakıyım nasıl bi kitapmış diye de düşündüm. Ama bakana kadar unuttum... İçimden de amaan, elinin adamının kitabı işte, boşver dedim geçtim. :)

   Sil
 9. Evet bazen on yargili dusunuyoruz ama hic alisik olmadigimiz durumlarda da oyle dusunmemiz cok normal... Bizi sasirtip tersini dusundurenler daha da cogalsin :)

  YanıtlaSil
 10. Sevindim ben buna, aman aman okusunlar, gerçi ben asla evim haricinde kitap okuyamam, (odaklanamıyorum hele hele otobüs, metro asla! Kokular, sesler, gürültü... tedirgin olurum okuyamam eve kadar sabrederim) şu toplum kitap, gazete, dergi okusa şu an bu halde asla olmazdık. Komşularımın evlerine giderdik oturmaya, güle güle oturuna vs. sebeplerle içinde ders kitabı hariç kitap bulunan ev nadiren görürdüm. Kimisinde hiç yoktu. Hiç! Bir tane bile!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçmiş zaman kullanmışsın Müjgan, kitap yoktu vs. demişsin. Umarım bi gün geçmiş zaman kullanırız bununla ilgili. Ama şu an hala girip çıktığım birçok evde kitap yok malesef... :/

   Sil
  2. İnşallah:)))
   bu arada minik bir düzeltme Müjgan değil Müjde...:)

   Sil
  3. Hiii! Çok ayıp, Müjgan'ı nerden çıkardım ki ben? :) Bak gördün mü, armut olmadın ama Müjgan oldun işte... :D Çok özür dilerim. Bi arada bücürük deyip duruyodum de mi ben. İşte delidir, napsa yeridir... ;)

   Sil
  4. :))estağfurullah niye ayıp olsun;) benim değil isim sıksık blog arkadaşlarımı birbiriyle karıştırdığım olmuştur;))
   Bücürük de kedimin ve bloğumun ismi oradan karıştırmışsındır:) ama ben espriyi anlamadım armut ne ki kız?:))

   Sil
  5. Alemsin! Blog arkadaşlarını karıştırmak demek... :) Yok bücürüğü blog adın diye bilerek ve severek kullanıyodum kiii bi gün sen adını söyledin, sakin huzurlu bücürükle götürüyoken ne güsel, işime çomak soktun. :P
   Hani ikide bir yazmayı bırakıp gidiyodun da bi daha gidersen armut ol dediydim ya?! Dileğim yarım tuttu, armut olamadın, Müjgan oldun. :P :)

   Sil
 11. Bayılıyorum bi sürü yazı yazdıktan sonra "yayınla" yerine yanlışlıkla "oturumu kapat"ı tıklamaya. :D

  Neyse,
  metroda-otobüste karşımda oturan kişilerde görüntüleri ile tezat anlatımlar ortaya çıktığında ben de içimdeki Melahat'i destekleyerek inceliyorum ne yalan söyleyeyim. Bu tezatın okuyan bir adam olması sevindirici.Olumlu bir çelişki ne de olsa. Ne kadar okuyan insan o kadar anlayan-üreten-gören beyin olma ihtimali..sevdim bunu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hahhahaa :D Yazıp yazıp oturumu kapatmak ha, süpersin!
   Ben de senin hallerini pek bi sevdim doğrusu. :) Sevgiler...

   Sil
 12. Ne kadar önyargılıyız di mi!:)) İstemeden de olsa yapıyoruz işte:))) Bazı şeyler, bazı insanlarla tezat geliyor gözümüze... İç sesimiz yoooo bu olamaz dese de:))) Öle işte oluyor bazen;) Ne de keyifli anlatmışsın... Okunmalı, boş şeylerke doldurmamalı kafaları.... Bize sürekli bir leyler empoze etmeye çalışan dış seslerden arada uzaklaşmalı... Güzeldi.... Teşekkürler... Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen buydu işte o anki hislerim. Hem ben sana teşekkür ederim güsel yorumun için. Sevgiler benden. :)

   Sil
 13. alemsin yaa :)
  ne kitabı okuyodu acaba
  önyargı maalesef oluyor , çünkü bir görsel algımız var. ve bu algı yıkıldığı an büyük bir ışık çakması yaşıyoruz. İşte o en keyifli an , sen de bunu yaşamışsın çok ta keyifli annatmışsın tebrikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Görsel algı! Evet kreatif, tam da buydu sanırım. Görsel algıda eski kayıtlarla tutarsız bi durum vardı. ;) Teşekkürler ayrıca. Sevgiler. :)

   Sil
 14. Okusunlar anacım valla erkeklerin okuyanını gördüm mü alkışlıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ondan. Erkeklerde bence de daha az okuma oranı. Futbol merakı oranına göre hele, sürünüyodur muhtemelen. ;)

   Sil
 15. Ben de bir yerde okuyan insan gördüm mü pek mutlu oluyorum. Issız adada birini bulmuş gibi.

  YanıtlaSil
 16. Acaba ne okuyordu merak ettim ben de şimdi ((: Ama güzel bir paylaşım olmuş, insanları etiketlemeye o kadar çok alıştık ki maalesef, özü göremeyebiliyoruz bazen.
  Aynen öyle okusun da ne okursa, nasıl okursa okusun (: Yanlıştan doğruyu kendi bulsun ((:

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Medanşeri. Ya evet, bi de kitabın adını aklımda tutaydım iyiydi... :)

   Sil
 17. Bu yıl iyiliklerin, güzelliklerin yılı olsun. Mutlu yıllar :)

  YanıtlaSil

Eee, yorum yok mu? Hiç mi yok?! :(