3 Nisan 2015 Cuma

PK Filmi mi?! O da neyy?!Bi süre önce benim din, iman, Allah- kitap mevzularının çarpıtılmasına, düşünmeden, anlamını bilmeden uygulanmasına, saçma sapan ritüellere, tarikatlara vs. takık olduğumu bilen bi arkadaş, bahsi geçen konularda tatlı bi sohbet esnasında PK adında bi film önermişti. 'Mutlaka izle, çok beğeneceğine eminim!' diye de noktayı koymuştu. Gel gelelim film bir bollywood filmi olması sebebiyle uzuuun bi süre izlenecekler listemde öylecene durdu, garip,ezik, boynu bükük, ve fakat yine de gün gelip, tarafımdan izlenme şerefine nail olacağı umudunu da asla yitirmeden. Ah caaanım, şimdi içim acıdı bak, zavallı filme empati yapınca. Yazııık... :P

Gel zaman, git zaman, günler geçip, haftalar devrilir, lakin elim bi türlü filme gitmezken, sanırım zalım kader yine ipleri eline aldı, acımasızca ağlarını ördü ve iki gün önce içime durup dururken 'Gulp!'  diye bi sıkıntı çöktürdü. Ebesini öptüğümün kaderi, zaten ne geliyosa başımıza onun yüzünden geliyo. Ee
ne de olsa ben de ucundan acık Türk'üm, doğruyum, işin içinden çıkamadım mı, dakkada kadere kısmete bağlarım abi. En doğal hakkım yani... 'Yarın buluşup, çay içelim mi?' gibi en basit soruyu bile 'Kıssmet, yarın bi olsun, Allah izin verirse.' ye bağlayan, ne dediğini bilmez bi güruhun arasında yaşıyorum ne de olsa ben de yıllardır.

Neyse takılmayalım, kader işte, o akşam bi sıkıntı içimde, bi daralma, anlatamam. Yere göğe sığmıyor, dolup dolup taşamıyor, şişip şişip inemiyorum mibarek. Naapsam da rahatlasam bilemiyo, kitap mı okusam, müzik mi dinlesem, yoksa kafayı mı çeksem diye daldan dala atlıyo, ama hiç birini beğenemiyorum bi türlü. Hani 'Ateşim var söndiremirem, alam da başımı bi gidem, kendimi dağlara taşlara vuram ay balam...' modundayım işte tam. Ağlasam olmuyo, gülsem olmuyo, öyle ne idüüü belirsiz sopalık bi ruh halindeykeeen, 'Bari bi film izleyeyim, hatta komik bi şey bulayım, belki gülerim de keyfim düzelir.' dedi aklını sevdiğim iç sesim. Ne izliyim bile demedim bu sefer her nasılsa, vahiy geldi zaar ve direk PK'yı açtım. Hatta açmakla da kalmadım, böyle konularda bilinçlenmesini, sorgulamayı, kafayı her daim kullanmayı adet edinmesini istediğim oğluşun da naptım ettim dikkatini çektim filme. Sanki kendim filmin kesin güzel olduğunu çok biliyomuşum gibi bi de. :) Başta ilk 5 dk. yı özetledim sinsi sinsi. Bi yok mok, mırın kırın dedi, sonra baktım elindeki tableti bıraktı sardırdı amcam filme. :) Hain anne, kafaya bi şey koymayagörsün... ;)

Daldaaan dala, upuzuuun bi giriş nağmesinden sonra gelelim asıl meseleye. Efenim benim gibi hem kurtlu, her filmi öyle kesintisiz izleyemeyen, sarmadı mı kaşıntılara gark eyleyen, hem, de  bollywood filmlerine oldukça önyargılı ve mesafeli bir zat-ı muhterem, film boyunca hiç kıpraşmadan oturdu, kaptırdı, kah güldü, kah ağlamadı. Genelde gülümsedi, lakin filmin sonunda ciddi ciddi, salya sümük ağladı. Cebindeki mütevazi mendilcik gözyaşıyla sümüğüne kafi gelemedi. ;) Ama sonra yine güldü. Ve filmin sonunda 'Vaayy be! Adamlar yapmış ağğbi!!' ye bağladı...

Salya sümük muhabbeti bi yana, diyeceğim o ki mirim; dinler, sorgulanmadan, körü körüne takip edilen dini liderler, koşulsuzca ve düşünmeden uygulanan ritüeller, batıl inançlar, farklı dinlerin emirlerinin çeşitliliği, birbirlerine göre abuklukları, her dinin mensuplarının kendi inançlarını körü körüne en doğru kabul edişleri ve diğerlerini döndürme çabaları vb. konularda kafa patlatıyosanız bencileyin, izleyin, izletin derim nacisane. Film müthiş kesinlikle. Dünyaya inmiş bir uzaylının gözünden, bir çocuk gibi safça, merakla sorguluyor tüm bunları. Bugüne kadar hep düşündüğüm, çoğu zaman dillendiremediğim bir çok soru ve mantıklı, bazen de esprili cevapları var filmde. 

Öte yandan hikaye, kurgu, oyunculuk hepsi tam tetimatıyla. Tamam, birkaç yerde Hint müziği ve dansı var evet. Ama rahatsız edici değil kesinlikle. Dedim ya, ben de oldukça mesafeliyimdir bollywood filmlerine. Okkkaa ki hatta, en son çocukken izlediğimi hatırlarım hayal meyal. O gün, bugün aramız açık kendüleriyle laf aramızda. ;) Ama bu film benim önyargımı kırdı kesinlikle. Ayrıca sonradan öğrendim ki meğersem film 2014'ün en beğenilen Hint filmi olmuş ve Hindistan'da şu ana kadar en çok hasılat yapmış film konumundaymış bi de üstüne. Anlaşılan filmle ilgili bu sempati, bu hoş duygular, izlenimler sırf bana ait değil belli ki... 

Kıssadan hisse, 'Dünyaya geldiğimizde, hangi dine mensup olduğumuzun işaretiylen mi geliyoruz aceba? Mesela popomuzda barkod gibi, müslüman, hıristiyan vs. gibi damgalar mı vardı kine?!' gibi sorularla tebelleş olduysanız bi kerecik bile, izleyin, pişman olmazsınız. Hatta bence bugüne kadar hiç böyle konulara girmediyseniz bilem izleyin abi, keyif alırsınız dedik işte! Yalan mı söyliyces?! :P ;) 


***********************************
Not: Paylaşımları lütfen copy/paste ile değil, alttaki butonları kullanarak yapalım. :) 

Blogtaki yazıların tüm hakları Mimikli Böcek yazarına aittir. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılması, kopyalanması veya yayınlanması 5846 sayılı FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNU'na göre yasaktır!

36 yorum:

 1. Ben de izlediğim bir kaç film de dahil bunu da önermeye eklicektim. Film hakkında senin kadar cesur yazamadım ama bak bunu itiraf edeyim. Ne bileyim yanlış anlıyorlar sonra yok dinsiz misin sen gavur mavur. :Dsaçma sapan diyologlara girmek istemedim yani.
  Ben de filmi çok beğendim zaten Amir Khan filmlerini birçoğu kaliteli yapımlardır. Film hakkında şunu da ilave edeyim. Amir Khan kendi ülkesinde çok fazla eleştiriye maruz kalmış ama helal olsun adama gerçekten. Böyle filmler toplumunda nabzını tuttuğu için iyi kötü ağır eleştiriler de alabiliyor. Adam film yapmamış buna göğüs gelmiş.

  Film Önereyim mi ya :)
  PK :p
  The Theory of Everything Stephen Hawking in hayatını konu alan bi film.
  hannah ve kızkardeşleri (bunu ben de izlemedim bi arkadaş önerdi)
  Frekans / Frequency (2000) bilim kurgu,
  Contact (1997) bu filmi çok sevmiştim.
  Yıldızlararasında
  Neşeli günler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vaayy! Süpersin! Film önerilerine çok mutlu oldum. Ara ara, alakasız yazılarımda bile olsa, gelip önerirsen memnun olurum gerçekten. Zira bendeniz ve eşim film izlemeyi pek severiz ve önerilerini kesinlikle değerlendiririz, hemi de seve seve. :) Çok teşekkürler önerilerin, emeğin için. :)
   Amir Khan filmi sanırım daha önce izlemedim. Ama bu filmle dikkatimi çekti adam işin gerçeği. Diğer filmlerine de bi bakmayı düşünüyodum zaten.
   Yalnız gavur mavur tabirine bittim abi! Delisin hakket. :D Gavırım ben der geçerim nabıyım. ;) Ne de olsa hamurum gavır memleketinde atılmış, baka baka kararmışım zaar derim. Popomda barkod eksikmişti benim derim... ;) :P
   Şaka bi yana, cesaretten, ya da ortada bi halt olduğundan değil aslında yazdıklarım, sadece dönüp dolaşıp herkesin aklına az çok gelen konulardır herhalde diye düşündüğümden. Küllüm safiyane, masumane düşünceden yani... :)

   Sil
  2. The Theory of Everything'in bir ben mi beğenmedim :) Son yıllardaki en iyi oyunculuk performanslarından birisi olmasına rağmen beğenmedim hem de. Hem de Stephen Hawking gibi über bir adamı anlatmasına rağmen. Hele bi' de sonunda şey oluyor ya... Şaka şaka, spoiler vermiyorum zaten biyografi filmi :)

   Sil
  3. Bak şimdi iki farklı görüş olunca daha da merak ettim. Ben de bi izleyeyim bakalım. ;) Teşekkürler. :)

   Sil
 2. Amir Khan'ın çoğu filmini gözüm kapalı tavsiye edebilirim, çoğu filmi bollywood sinemasının altın taşıdır bence :D
  mesela "her çocuk özeldir"
  "three idiots" (bunu en az üç kere izledim :))

  PK da gerçekten güzel bir filmdi ya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyleymiş meğer Zeynep. Ben pek cahil kalmışım bu konuda. :) Diğerlerini de izliycem kesinlikle. Çok teşekkürler. :)

   Sil
 3. Bu aktörün 3 İdiots'uyla Her Çocuk Özeldir'ini seyretmiş miydin bacım, son zamanlarda seyrettiğim en güzel filmlerdi..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlememiştim bacım, ama şimdi ilk sırada hepsi. ;) Sağolasın, sevgiler... :)

   Sil
 4. Çok şahane bir film ben izleyeli çok oldu ama yine izlesem sıkılmam herhalde. Aslında deistliği anlatan bir filim. Yazarken bile enşileniyoruz acaba birileri bir şey der mi diye. Din diye öyle bağnaz düşüncelerimiz söz konusu ki. Ben sınıfta din insanların sosyalleşerek öğrendiği bir şey dediğimde. Sınıftan töbe töbe sesleri yükselmişti. Hristiyan bir aile de doğarsın Hristiyan olursun, ateist bir aile de doğarsın ateist olursun...bir insan Hristiyan bir ailede doğduğu için cehennemlik mi olacak? bunlar bana çok saçma geliyor. Ve dinin bazı kısımları insanlar tarafından uydurulmuş bir şey.

  Şunu da ekleyim Aamir Khan hayranı biri olarak bütün filmlerini izlemişimdir. Üç tane çok filmi var. Onları izlemediyseniz tavsiye ederim.

  3 Aptal
  Yerdeki Yıldızlar ( Diğer adı her çocuk özeldir)
  Ghanjini

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet malesef, yazarken bile endişeleniyoruz. Farklı düiüncelere ve inançlara hiç tahammülümüz yok çünkü, yazık ki.
   Önerilerin için çok teşekkürler. Hepsini izliycem mutlaka. Sevgiler. :)

   Sil
 5. harika bir film... Aamir khan'ın herhangi bir filmini izleyen artık diğerlerini de izlemek isteyecektir emin ol.. geçenlerde bir arkadaşıma da tavsiye etmiştim pk' i.. izledi ve hemen ardından "yerdeki yıldızlar" geldi.. sana da bu filmi ve 3 idiots' u tavsiye ederim.. beğeneceğine eminim.. blogumda çekilişim var bu arada..uğrarsan sevinirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aamir Khan'ın herhangi bi filmini izleyen diğerlerini de izlemek isteyecektir tesbitin çok isabetli. Aynen o halet-i ruhiye içerisindeyim şu an. ;)
   Çekilişine de gelirim tabi ki. Sevgiler. :)

   Sil
 6. Allamm yaa bayildim anlatisina yaaa ♥♥ bunu bikac blog arkadasi da onermisti herkes begenmis. Zaten oyuncusu da epey basarili bir isim mis. Bollywood dan cok iyi filmler de cikiyor. Khan cok cok degerli bi oyuncuymus ve cok seviliyor. Ben de tskip edrmiyorum pek halbuki Hindistan ilgi alanimdir da sinema dan kopugum. Izleyeyim diyorum bunu bak sen de meraklandirdin simdi :)
  ♥♥♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzle kesinlikle Kreatifim, hele bi de Hindistan'a meraklıysan mutlaka izle şeker. Hem o siyah kalplerini sevsinler seniiinnn! :)

   Sil
 7. Vay arkadaş! Yine öyle bir anlatmışsın ki:))
  Hemencecik laptopu kapatıp izliyciimmm:))
  Ne meraklandım yahu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Valla öyle, doğruya doğru şimdi. Az önce eşim de izledi ve çok beğendi o da. Biz de şimdi Aamir Khan'ın diğer filmlerini izliycez sırayla. ;) İyi pazarlar, sevgiler... :)

   Sil
 8. Ben mi tavsiye etmiştim sana bu filmi :)
  iki kere izledim, her yanıyla harika bir yapım, sende çok güzel anlatmışsın her zaman ki gibi:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yok sen değil, burdan bi arkadaş tavsiye etmişti. Ama senin de tavsiye edebileceğin benzer ya da benzemez beğendiğin filmler varsa izlerim seve seve. Güvenirim tavsiyelerine. ;) Çok teşekkürler 'her zamanki gibi' yorumun için. Mutlu oldum. Sevgiler. :)

   Sil
 9. bu yazını gördükten hemen sonra izledim ben de. tek kelime bayıldım. Aamir Khan'ın tüm filmlerini izlemiştim ama bundan haberim yoktu. izlemediysen Aamir Khan ile alakası yok ama BLACK izlemeni tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldin ve teşekkürler güzel yorumun için. :) İzlerim söylediğin filmi de, listeye aldım. Sevgiler. :)

   Sil
 10. Aamir Khan filmleri bir harikadır! Genellikle hep eğitici, farkındalık yaratan temaları filmlerine konu edinir. P.K haricinde üç filmini izledim:
  - Her Çocuk Özeldir
  - 3 Idiots
  - Onu Sarıya Boya
  Kesinlikle tavsiye ederim. Dilerseniz izlediğim bu dört filmi yazdığım, blogumdaki postu da okuyabilirsiniz.
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler önerilerin için. Blogunu da takibe aldım. İlk fırsatta izliycem önerdiğin filmleri de. Sevgiler... :)

   Sil
 11. harika bir yazı olmuş BAYILDIM! İzlerken benim hissettiklerimi harfi harfine yazmışsın ellerine sağlık çok güzel :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler İsimsiz. :) İsimsiz Kullanıcı... Değişikmiş. ;)

   Sil
  2. Teşekkür ederimm :) Sevgilimle başımdan geçenleri yazdığım için isimsiz blog kullanıyorum bloguma bakarsan çok sevinirim :))

   Sil
  3. İlk fırsatta bakacağıma emin olabilirsin. ;)

   Sil
 12. Merhaba, böyle bir etkinliğim var katılır ve duyurursanız çok sevinirim =)
  http://manolyadan.blogspot.com.tr/2015/04/kitap-okuma-etkinligi.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam Manolya Özkan. :) Umarım katılım çok olur. Benim yoğunluktan ve hali hazırda okumam gerekenlerden dolayı katılmam zor dürüst olmam gerekirse. Ama etkinlik güzel. Kolay gelsin, sevgiler... :)

   Sil
 13. Bi arkadaşımda bahsetti aynı filmden e sende yazmışsın ben de ön yargılarımı yıkıp izleyim bari😉

  YanıtlaSil
 14. ben bu filmi kaçırmışım. nasıl duymadım bu filmi.. :)
  amir khan filmleri harikadır. çok severim..
  insanın özgürce düşünememesi , sorgulayamaması çok kötü..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de kaçırmışsınız. ;) Neyse şimdi yakaladınız işte, izleyin derim bir an önce. Biz çok sevdik. :)
   Ben de diğerlerini izliycem sırayla...

   Sil
 15. Bu adamm Yerdeki Yıldızların adamı değil mi O.o bu filmi de dün burda gördüm yoruma yazmış bir de Ceren iyice merak ettim hemen izlemem gerek merak ettim:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlgini çekmesine sevindim. İzle bakalım, sen nasıl düşüneceksin. İzlenimini paylaşırsan da sevirim. :)

   Sil
 16. Geçenlerde Onedio'da görüp izlemeye yeltenmiştim PK'yı. Filmin yarım saati dolmadan, arkadaşım arayıp, platonik aşkıyla ilgili son gelişmeleri aktardığı için (gelişme falan da değil aslında, ona öyle geliyor) filmden koptum. Öylece kaldı. Devam edeyim madem o kadar övdün şimdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak ya, gelişme bile kaydedemeyen bi aşk yüzünden film yarım kalmış. O zaman bi ara izle derim. Ben de adamcağızın diğer filmlerini hala izleyemedim, ona yanarım...

   Sil

Eee, yorum yok mu? Hiç mi yok?! :(